Jump to content

Pula faraone

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zëri

Pula faraone (anglisht: helmeted guineafowl; Latin: Numida meleagris), e njohur në gjuhën popullore edhe si Misirka ose Pula e Misirit, është një shpend i familjes, Numididae, dhe i vetmi anëtar i gjinisë Numida. Pula faraone është një shpend autokton në Afrikë, kryesisht në jug të Saharës, e që gjithashtu është përhapur gjerësisht edhe në Indinë Perëndimore (Karaibe), Brazil, Australi dhe Evropë (p.sh. në jug të Francës). [1] [2]

Nënllojet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për lexim të mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ BirdLife International (2012). "Numida meleagris". IUCN Red List of Threatened Species. 2012. Marrë më 26 nëntor 2013. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Duffy, David Cameron; Downer, Randall; Brinkley, Christie (qershor 1992). "The effectiveness of Helmeted Guineafowl in the control of the deer tick, the vector of Lyme disease" (PDF). The Wilson Bulletin. 104 (2): 342–345. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 7 tetor 2009. Marrë më 4 dhjetor 2017. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]