Pupëza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pupëza (anglisht: Hoopoe) është një lloj shpendi i cili shtrihet kryesisht në Afro-Eurazi, i njohur për "kurorën" e tij karakteristike të puplave. Janë të njohura tri lloje të gjalla dhe një specie e zhdukur, megjithëse për shumë vite të gjitha llojet janë grumbulluar si një specie e vetme - Upupa epops . [1] [2] [3] [4] [5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jobling, James A. (2010). The Helm Dictionary of Scientific Bird Names. London: Christopher Helm. fq. 147, 396. ISBN 978-1-4081-2501-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Hackett, Shannon J.; etj. (2008). "A Phylogenomic Study of Birds Reveals Their Evolutionary History". Science. 320 (1763): 1763–1768. doi:10.1126/science.1157704. PMID 18583609. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Feduccia, Alan (1975). "The Bony Stapes in the Upupidae and Phoeniculidae: Evidence for Common Ancestry" (PDF). The Wilson Bulletin. 87 (3): 416–417. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Mayr, Gerald (2000). "Tiny Hoopoe-Like Birds from the Middle Eocene of Messel (Germany)". Auk. 117 (4): 964–970. doi:10.1642/0004-8038(2000)117[0964:THLBFT]2.0.CO;2. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Gill, Frank; Donsker, David. "Todies, motmots, bee-eaters, hoopoes, wood hoopoes & hornbills". IOC World Bird List v7.1. doi:10.14344/IOC.ML.7.1. Marrë më 31 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Pupëza – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale