Jump to content

Puxha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Puja (adhurimi), në forma të ndryshme. Drejtimi orar nga lart majtas: puxha vetjake, puxha e agimit, Lutje ndaj Sri Malai Perumalit, rituali Durga puxha në progres.

Puja ( sanskritisht: पूजा , romanizimi: pūjā , shqip: puxha) është një ritual adhurimi i kryer nga hindutë, budistët dhe xhainët për të ofruar homazhe dhe lutje përkushtuese ndaj një ose më shumë hyjnive, për të pritur dhe nderuar një mysafir ose për të festuar shpirtërisht një ngjarje. Mund të nderojë ose festojë praninë e të ftuarve specialë, ose kujtimet e tyre pasi ata vdesin. Fjala pūjā është sanskrite dhe do të thotë nderim, nder, homazh, adhurim dhe devocion. [1] Puxha, ofrimi i përzemërt i dritës, luleve dhe ujit ose ushqimit për hyjnoren, është rituali thelbësor i hinduizmit. Për adhuruesin, hyjnorja është e dukshme në imazh dhe hyjnia e sheh adhuruesin. Ndërveprimi midis njeriut dhe hyjnisë, midis njeriut dhe gurusë, quhet darshan, shikimi. [2]

Në praktikën hindu, puja bëhet në një sërë rastesh, frekuencash dhe cilësimeve. Mund të përfshijë një puxha të përditshme të bërë në shtëpi, ose ceremoni të rastësishme në tempull dhe festivale vjetore. Në raste të tjera, puxha mbahet për të shënuar disa ngjarje të jetës si lindja e një foshnje, ceremonia e hyrjes në shtëpi ose grihapravesh, ceremonia e parë e ngrënies së orizit ose annaprasana, dasma hindu, ceremonia e fijeve të shenjta ose ceremonia upanayana për brahminët ose për të filluar një sipërmarrje e re. [3] Dy zonat kryesore ku kryhet puxha janë në shtëpi dhe në tempuj për të shënuar faza të caktuara të jetës, ngjarje ose disa festivale si Durga Puja, Kali Puja, Janmashtami dhe Lakshmi Puja . [4] Puxha nuk është e detyrueshme në hinduizëm. Mund të jetë një çështje rutinë e përditshme për disa hindu, një ritual periodik për disa dhe i rrallë për hindu të tjerë. Në disa tempuj, puja të ndryshme mund të kryhen çdo ditë në kohë të ndryshme të ditës; në tempuj të tjerë, ato mund të jenë të rastësishme. [5]

Të gjitha festat e rëndësishme indiane, duke përfshirë ato Rakhi, Diwali, Holi, Karva Chauth, Ganesh Chaturthi, Janmashtami dhe Navratri, kanë rituale të njohura si puxha.


Puxha ndryshon sipas sektit, rajonit, rastit, hyjnisë së nderuar dhe hapave të ndjekur. [4] [5] Në ceremonitë zyrtare të Nigamës, një zjarr mund të ndizet për nder të perëndisë Agni, pa idhull ose imazh të pranishëm. Në të kundërt, në ceremonitë Agama, një idhull ose ikonë ose imazh i një hyjnie është i pranishëm. Në të dyja ceremonitë, një llambë (Diya) ose temjan mund të ndizet ndërsa këndohet një lutje ose këndohet një himn. Puxha zakonisht kryhet vetëm nga një adhurues hindu, megjithëse ndonjëherë në prani të një prifti i cili është i aftë për ritualet dhe himnet komplekse. Në tempujt dhe ngjarjet e ndihmuara nga prifti, puja, ushqimi, frutat dhe ëmbëlsirat mund të përfshihen si flijime për ceremoninë ose hyjninë, e cila, pas lutjeve, bëhet prasad - ushqim i ndarë nga të gjithë të mbledhurit. [5]

Si puxha Nigama ashtu edhe Agama praktikohen në hinduizmin indian. Në hinduizmin e Balit, Agama puja është më e përhapura si brenda shtëpive ashtu edhe në tempuj. Puja quhet ndonjëherë <i id="mwRg">Sembahyang</i> në Indonezi. [6]

  1. ^ पूजा, Sanskrit Dictionary, Germany (2009)
  2. ^ Religions in the Modern World, 3rd Edition, David Smith, p. 45
  3. ^ Lindsay Jones, red. (2005). Gale encyclopedia of religion. Vëll. 11. Thomson Gale. fq. 7493–7495. ISBN 978-0-02-865980-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b Flood, Gavin D. (2002). The Blackwell companion to Hinduism. Wiley-Blackwell. ISBN 978-0-631-21535-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Flood" defined multiple times with different content
  5. ^ a b c Puja, Encyclopædia Britannica.
  6. ^ How Balinese worship their god The Bali Times (January 4, 2008), Pedoman Sembahyang Bali Indonesia (2009).