Jump to content

Qarku Alytus

Coordinates: 54°23′13″N 24°02′36″E / 54.38694°N 24.04333°E / 54.38694; 24.04333
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qarku Alytus
Alytaus apskritis
Druskininkai, qendra hidrotermale në Qarkun Alytaus
Druskininkai, qendra hidrotermale në Qarkun Alytaus
Flamuri i Qarku Alytus
Stema Qarku Alytus
Vendndodhja e Qarkut Alytaus
Vendndodhja e Qarkut Alytaus
Koordinatat: 54°23′13″N 24°02′36″E / 54.38694°N 24.04333°E / 54.38694; 24.04333
VendiLituania Lituania
Qendra administrativeAlytus
Komunat
Sipërfaqja
 • Gjithsej5.418 km2 (2.092 sq mi)
 (8.3% e sipërfaqes së Lituanisë)
Popullsia
 (2020-01-01)
 • Gjithsej134.070
 • Vendi7-të nga 10 (5.2% e popullsisë së Lituanisë)
 • Dendësia25,000/km2 (64,000/sq mi)
GDP
 • Gjithsej€1.8 miliard (2022)
Zona kohoreUTC+2 (EET)
 • Verës (DST)UTC+3 (EEST)
Kodi ISO 3166LT-AL
IZHNJ (2021)0.841[2]
very high · 7-ta

Qarku Alytus (Lituanisht: Alytaus apskritis) është një nga dhjetë qarqetLituani. Është qarku më jugor dhe kryeqyteti i tij është qyteti i Alytus. Territori i saj shtrihet në rajonin etnografikDzūkija. Më 1 korrik 2010, administrata e qarkut u hoq,[3] dhe që nga ajo datë, Qarku Alytus mbetet si njësi territoriale dhe statistikore.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e qytetit Alytus
Komuna e distriktit Alytus
Komuna Druskininkai
Komuna e distriktit Lazdijai
Komuna e distriktit Varėna

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ BENDRASIS VIDAUS PRODUKTAS PAGAL APSKRITIS 2022 M. osp.stat.gov.lt
  2. ^ "Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab". hdi.globaldatalab.org (në anglisht). Marrë më 2018-09-13.
  3. ^ "Dėl apskričių viršininkų administracijų likvidavimo" (në lituanisht). Seimas of the Republic of Lithuania. Marrë më 21 gusht 2011.