Qarku Kaunas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qarku Kaunas
Kauno apskritis
Kaunas, qyteti më i madh në qark
Kaunas, qyteti më i madh në qark
Flamuri i Qarku Kaunas
Stema Qarku Kaunas
Vendndodhja e Qarkut Kaunas
Vendndodhja e Qarkut Kaunas
VendiLituania Lituania
Qendra administrativeKaunas
Komunat
Sipërfaqja
 • Gjithsej8.086 km2 (3.122 sq mi)
 (12.4% e sipërfaqes së Lituanisë)
Popullsia
 (2022)
 • Gjithsej623.262[1]
 • Vendi2nd of 10 (20.4% e popullsisë së Lituanisë)
GDP
 • Gjithsej€13.7 miliard (2022)
 • Per capita€23,900 (2022)
Zona kohoreUTC+2 (EET)
 • Verës (DST)UTC+3 (EEST)
Kodi ISO 3166LT-KU
IZHNJ (2021)0.882[3]
very high · 2-ta

Qarku Kaunas (Lituanisht: Kauno apskritis) është një nga dhjetë qarqet e Lituanisë. Është në qendër të vendit dhe kryeqyteti i tij është Kaunas. Më 1 korrik 2010, administrata e qarkut u hoq.[4]

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Birštonas
Komuna e distriktit Jonava
Komuna e distriktit Kaišiadorys
Komuna e qytetit Kaunas
Komuna e distriktit Kaunas
Komuna e distriktit Kėdainiai
Komuna e distriktit Prienai
Komuna e distriktit Raseiniai

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kauno teritorinė ligonių kasa - Prisirašiusių gyventojų skaičius" (në lituanisht). Marrë më 9 dhjetor 2022.
  2. ^ Gross domestic product by region in 2022 osp.stat.gov.lt
  3. ^ "Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab". hdi.globaldatalab.org (në anglisht). Marrë më 2018-09-13.
  4. ^ "Dėl apskričių viršininkų administracijų likvidavimo" (në lituanisht). Seimas of the Republic of Lithuania. Marrë më 21 gusht 2011.