Qarku Marijampolė

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qarku Marijampolė
Marijampolės apskritis
Marijampolė, qyteti më i madh në qark
Marijampolė, qyteti më i madh në qark
Flamuri i Qarku Marijampolė
Stema Qarku Marijampolė
Vendndodhja e Qarkut Marijampolė
Vendndodhja e Qarkut Marijampolė
VendiLituania Lituania
Qendra administrativeMarijampolė
Komunat
Sipërfaqja
 • Gjithsej4.466 km2 (1.724 sq mi)
 (6.8% e sipërfaqes së Lituanisë)
Popullsia
 (2016-01-20)
 • Gjithsej136.671
 • Vendi6-ta nga 10 (5.4% e popullsisë së Lituanisë)
 • Dendësia31,000/km2 (79,000/sq mi)
GDP
 • Gjithsej€2.0 miliard (2022)
Zona kohoreUTC+2 (EET)
 • Verës (DST)UTC+3 (EEST)
Kodi ISO 3166LT-MR
IZHNJ (2018)0.825[2]
very high · 8-ta

Qarku Marijampolė (Lituanisht: Marijampolės apskritis) është një nga dhjetë qarqetLituani. Është në jug të vendit në rajonin historik Suvalkija, dhe kryeqyteti i tij është qyteti Marijampolë. Më 1 korrik 2010, administrata e qarkut u hoq,[3] dhe që nga ajo datë, Qarku Marijampolë mbetet si njësi territoriale dhe statistikore.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Kalvarija
Komuna Kazlų Rūda
Komuna Marijampolė
Komuna e distriktit Šakiai
Komuna e distriktit Vilkaviškis

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ BENDRASIS VIDAUS PRODUKTAS PAGAL APSKRITIS 2022 M. osp.stat.gov.lt
  2. ^ "Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab". hdi.globaldatalab.org (në anglisht). Marrë më 2018-09-13.
  3. ^ "Dėl apskričių viršininkų administracijų likvidavimo" (në lituanisht). Seimas of the Republic of Lithuania. Marrë më 21 gusht 2011.