Jump to content

Suvalkija

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Suvalkija
Sudovia
Flamuri i Suvalkija
Stema Suvalkija
Parimet: 
Vienybė težydi (Lëreni bashkimin të lulëzojë)
Vendndodhja e Sudovia brenda Lituanisë
Vendndodhja e Sudovia brenda Lituanisë
VendiLituania
Kryeqyteti dhe qyteti më i madhMarijampolė
Sipërfaqja
 • Gjithsej5.794 km2 (2,237 sq mi)
 • Duke përjashtuar Aleksotas dhe Panemunë5.745 km2 (2,218 sq mi)
 • Aleksotas and Panemunė49 km2 (19 sq mi)
Popullsia
 (2021)[1]
 • Gjithsej239.296
 • Duke përjashtuar Aleksotas and Panemunė
203.018
 • Aleksotas and Panemunė
36.278

Suvalkija ose Sudovia (Lituanisht: Sūduva) është më i vogli nga pesë rajonet kulturore të Lituanisë. Kryeqyteti i saj jozyrtar është Marijampolė. Ndodhet në jug të lumit Nemunas, në ish territorin e peshkopatës Vilkaviškis.[2] Historikisht, është rajoni më i ri etnografik si karakteristikat e tij më të dallueshme dhe identiteti i veçantë rajonal i formuar gjatë shekullit të 19-të kur territori ishte pjesë e Kongresit të Polonisë.[3] Asnjëherë nuk ka qenë një ent politik më vete dhe as sot nuk ka status zyrtar në ndarjen administrative të Lituanisë. Megjithatë, ajo vazhdon të jetë objekt studimesh që fokusohen në kulturën popullore lituaneze të shekullit të 19-të dhe fillimit të shekullit të 20-të.

Shumica e dallimeve kulturore të Lituanisë u përzier ose u zhduk gjatë epokës sovjetike (1944-1990), duke mbetur më e gjata në Lituaninë juglindore.[4] Koncepti mbetet i popullarizuar në mesin e popullit lituanez. Një studim i vitit 2008 me studentët e vitit të parë dhe të dytë (studentët e vitit të parë dhe të dytë) në Universitetin Vytautas MagnusKaunas zbuloi se 80% e studentëve vazhduan të identifikoheshin me një nga rajonet.[5] Janë bërë përpjekje për të ruajtur, regjistruar dhe promovuar çdo aspekt të mbetur të kulturës origjinale popullore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suvalkija është në pjesën jugperëndimore të Lituanisë. Qyteti më i madh i vendosur tërësisht brenda rajonit në Marijampolė, i cili konsiderohet të jetë kryeqyteti, megjithëse jo në një kuptim të rreptë politik. Qyteti i dytë më i madh i Lituanisë, Kaunas, është i ndarë nga lumi Nemunas, duke vendosur pjesën jugore të qytetit në ky rajon dhe pjesa veriore në Aukštaitija.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet më të mëdha (sipas popullsisë, pa përfshirë pjesën e Kaunas brenda këtij rajoni) janë:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nuolatinių gyventojų skaičius liepos 1 d osp.stat.gov.lt
  2. ^ "Lietuvos etnogafinių regionų visuomeninės kultūros organizacijos". Žemaičių žemė (në lituanisht). 4. 2002. ISSN 1392-2610. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2011.
  3. ^ Kudirka, Juozas (1991). The Lithuanians: an ethnic portrait (në anglisht). Lithuanian Folk Culture Centre. OCLC 27947396. Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2011.
  4. ^ Nakienė, Austė (2006). "Lietuvių muzikos tautiškumo problema. Pietryčių Lietuvos liaudies melodijos XX a. I pusės fonografo įrašuose" (PDF). Literatūra (në lituanisht). 48 (5): 143–157. doi:10.15388/Litera.2006.5.8042. ISSN 0258-0802.
  5. ^ Venskienė, Asta (2008). "Lietuvos jaunimo etnografinis-lokalinis tapatumas XXI a.: geografinės apibrėžtys ir kilmė" (PDF). Lituanistica (në lituanisht). 1 (73): 88–100. ISSN 0235-716X.[lidhje e vdekur]