Jump to content

Qendra e skijimit Brezovicë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qendra e Skijimit Brezovicë

Qendra e Skijimit Brezovicë (Serbisht: Ски центар Брезовица, Ski centar Brezovica) është një vendpushim malor dhe qendra më e madhe e turizmit dimëror në Kosovë. E vendosur në shpatet e Maleve të Sharrit, është kryesisht një destinacion për skijim dhe snowboarding. Në verë, mundësitë eko-turistike përfshijnë shëtitje, biçikletë malore, golf dhe aktivitete të tjera rekreative në natyrë. Shtigjet për shëtitje mund t'i çojnë vizitorët në liqenin e afërt të Livadhit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qendra e Skijimit Brezovicë u krijua në vitin 1954. Zona e vendpushimit të skive ndodhet në mënyrë ideale në shpatet veriore dhe veriperëndimore të Parkut Kombëtar Malet e Sharrit. I pari nga pesë ashensorët skive për në vendpushimin u instalua në vitin 1979. Vendpushimi përmban 16 kilometra shpate skish të vendosura në veri dhe në verilindje të shpateve të Maleve të Sharrit. Vendpushimi ishte nikoqir i një numri ngjarjesh ndërkombëtare të skijimit në vitet 1980 dhe 1990 por që prej asaj kohe është zhvilluar për turizëm.

Megjithëse Brezovica shërbeu si një vend alternativ për ngjarjet e skive në zbritje të Lojërave Olimpike Dimërore të Sarajevës 1984 dhe priti një numër ngjarjesh të Federatës Ndërkombëtare të Skitarisë në vitet 1980 dhe 1990, vendpushimi nuk ka marrë investime të rëndësishme në infrastrukturë për më shumë se dy dekada.[1]

Statusi ligjor i Qendrës së Skijimit Brezovicë u diskutua që nga Lufta e Kosovës 1999, pasi të dy Qeveria e Kosovës dhe ajo e Serbisë pretendojnë se ata kanë të drejta pronësore mbi të. Kjo rezultoi në mungesë të investimeve për më shumë se dy dekada..[2]

Në nëntor 2014, Qeveria e Kosovës nënshkroi një kontratë 410 milion euro me konsorciumin francez të udhëhequr nga Compagnie des Alpes, për të zhvilluar Qendrën e Skijimit Brezovicë gjatë dy dekadave të ardhshme.[3] Sidoqoftë, në qershor 2016, kontrata u anulua pasi konsorciumi francez nuk mund të siguronte garanci bankare për investimet.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Neville, Tim (24 shkurt 2016). "Skiing Kosovo, Abandoned Lifts and All". nytimes.com (në anglisht). Marrë më 23 dhjetor 2018.
  2. ^ "Čiji je ski centar Brezovica?". b92.net (në serbisht). Danas. 8 maj 2013. Marrë më 23 dhjetor 2018.
  3. ^ "Kosovo appoints French consortium to develop ski resort". reuters.com (në anglisht). 17 nëntor 2014. Marrë më 23 dhjetor 2018.