Snoubordingu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Snowboarding është një aktivitet rekreativ dhe sport olimpik dhe paraolimpik dimëror që përfshin zbritjen në një shpat të mbuluar me borë ndërsa qëndron me të dy këmbët në një snowboard.

Zhvillimi i snowboardit u frymëzua nga skateboard, rrëshqitjen me sajë, surfimin dhe skijimin. Ai u zhvillua në Shtetet e Bashkuara në vitet 1960, u bë një Sport Olimpik Dimëror në Nagano në vitin 1998 [1] dhe përfundimisht u paraqit në Lojërat Paraolimpike Dimërore në Soçi në vitin 2014 . [2] Popullariteti i tij (i matur nga shitjet e pajisjeve) në Shtetet e Bashkuara arriti kulmin në vitin 2007 dhe ka qenë në rënie që nga ajo kohë. [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Snowboard equipment and history" (në anglisht). International Olympic Committee. 2015. Marrë më 23 prill 2016.
  2. ^ "About IPC Snowboard" (në anglisht). International Paralympic Committee. mars 2016. Marrë më 23 prill 2016.
  3. ^ Sheridan, Tom (22 shkurt 2015). "Is Snowboarding Melting in Popularity?". Orange County Register (në anglisht). fq. News 3. Marrë më 5 mars 2015.