Jump to content

Quokka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Quokka
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Infraklasa:
Rendi:
Familja:
Nënfamilja:
Gjinia:
Setonix

Lesson, 1842[1]
Lloji:
brachyurus

(Quoy & Gaimard, 1830)[2]
Gama gjeografike

Quokka (Setonix brachyurus), është një makropod i vogël me madhësinë e një mace shtëpiake. Është i vetmi anëtar i gjinisë Setonix. Ashtu si marsupialët e tjerë në familjen makropodë (si kangurët dhe wallabies), quokka është barngrënëse dhe kryesisht nate.

Quokka-t gjenden në disa ishuj më të vegjël në brigjet e Australisë Perëndimore, veçanërisht në ishullin Rottnest vetëm pranë Perth dhe ishullit Bald pranë Albany. Popullata të izoluara, të shpërndara ekzistojnë gjithashtu në pyjet dhe zonat bregdetare midis Perth dhe Albany.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zbulimi dhe emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një familje e quokkave

Quokka u përshkrua për herë të parë nga marinari holandez Samuel Volckertzoon kur shkroi për të parë "një mace të egër" në ishullin Rottnest më 1658.[3]. Në vitin 1696, eksploruesi holandez Willem de Vlamingh i ngatërroi ata me minjtë gjigantë, duke e quajtur ishullin 't Eylandt' t Rottenest, që do të thotë "fole miu" në holandisht.[4][5]

Fjala "quokka" rrjedh nga një fjalë Nyungar, e cila ndoshta ishte gwaga.[6]

Ekologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dieta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërveprimi njerëzor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Selfie të quokkave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një njeri duke bërë selfie me një quokka

Në mesin e viteve 2010, quokkat fituan një reputacion në internet si "kafshët më të lumtura në botë" dhe simbole të pozitivitetit për shkak të buzëqeshjeve të tyre të ndezura.[7] Shumë fotografi të quokkave të buzëqeshura janë bërë virale[8] që atëherë, dhe "selfie quokka" është bërë një prirje popullore e mediave sociale, me të famshëm si Chris Hemsworth, Shawn Mendes, Margot Robbie and Roger Federer që marrin pjesë.[9] Numrat e turistëve në ishullin Rottnest janë rritur më pas.[8]

Duke vënë në dukje popullaritetin e quokkave të buzëqeshur, faqja e internetit për kontrollimin e fakteve Snopes konfirmoi në vitin 2020 se kafsha ekziston, duke thënë se kishte marrë pyetje nga lexuesit të cilët mendonin se "ishte thjesht shumë e bukur për të qenë e vërtetë".[10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Lesson, R.-P. (1842). "Groupe: Setonix". Nouveau Tableau du Règne Animal: Mammifères (në anglisht). Paris: Arthus Bertrand. fq. 194.
 2. ^ Quoy, [Jean René Constant]; Gaimard, [Joseph Paul] (1830). "Kangurus brachyurus". Voyage de découvertes de l'Astrolabe: Zoologie (në frëngjisht). Vëll. 1. Paris: J. Tastu. fq. 114–116.
 3. ^ Flannery, Tim (2008). Chasing Kangaroos: A Continent, a Scientist, and a Search for the World's Most Extraordinary Creature (në anglisht). fq. 30. ISBN 9781555848217.
 4. ^ Van Keulen, Joannes (1753). "Het Westelykste Gedeelte van 't Land vande Eendragt of Nova Hollandia Strekkende van het Eyland Rottenest lot voorby de Willems Rivier". National Library of Australia (në holandisht). Amsterdam. Marrë më 17 mars 2021.
 5. ^ "Quokka" (në anglisht). Australian Museum. Marrë më 2016-08-25.
 6. ^ Dixon, R. M. W.; Moore, Bruce; Ramson, W. S.; Thomas, Mandy (2006). Australian Aboriginal Words in English: Their Origin and Meaning (në anglisht) (bot. 2nd). Oxford: Oxford University Press. ISBN 0-19-554073-5.
 7. ^ "Wildlife photographer Suzana Paravac’s photo of a quokka nibbling leaf into heart captivates Instagrammers" (3 nëntor 2019), The West Australian.
 8. ^ a b Jones, Ann "Quokka smiles mask pain on Rottnest Island" (17 tetor 2016).
 9. ^ Rintoul, Caitlyn (20 October 2019). "Shawn Mendes becomes latest celeb to rack up Instagram likes with quokka selfie at Rottnest", The West Australian.
 10. ^ Evon, Dan "Is the Quokka a Real Animal?", Snopes. (6 mars 2020).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 •  Commons: Quokka – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale