RPG (raketëhedhës)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një granatë me raketa (majtas) dhe lëshues RPG-7. Për përdorim, pjesa më e hollë e cilindrit të granatës me raketa futet në grykën e lëshuesit.

Një raketë që shtyn granatën (RPG) është një armë raketore me shpatulla që lëshon raketa të pajisura me një kokë lufte shpërthyese. Shumica e RPG-ve mund të barten nga një ushtar individual dhe përdoren shpesh si armë antitank. Këto koka janë ngjitur në një motor rakete që e shtyn RPG-në drejt objektivit dhe ato stabilizohen në fluturim me pendë. Disa lloje të RPG-ve mund të ringarkohen me granata të reja me raketa, ndërsa të tjerat janë një përdorimshe. RPG-të zakonisht ngarkohen nga përpara.

RPG-të me koka luftarake antitank (HEAT) me eksploziv të lartë janë shumë efektive kundër mjeteve të blinduara lehtë, si transportuesit e personelit të blinduar (APC) dhe makinat e blinduara. Megjithatë, automjetet moderne, të blinduara rëndë, të tilla si APC-të e përmirësuara dhe tanket kryesore të betejës, në përgjithësi janë shumë të mbrojtura (me forca të blinduara të trasha të përbëra ose reaktive) për t'u depërtuar nga një RPG, përveç nëse shfrytëzohen më pak seksione të blinduara të automjetit. Koka të ndryshme janë gjithashtu të afta të shkaktojnë dëme dytësore në sistemet e cenueshme (veçanërisht pamjet, gjurmët, pjesën e pasme dhe çatinë e frëngjive) dhe objektiva të tjerë të paarmatosur.

Termi "granatë me lëvizje raketash" është një prapavijë nga akronimi rus РПГ (Ручной Противотанковый Гранатомёт, Ruchnoy Protivotankovy Granatomyot), që do të thotë "granatahedhës antitank dore", emri i dhënë për dizajnet e hershme ruse.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]