Rajoni i Danimarkës Jugore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rajoni i Danimarkës Jugore
danisht : Region Syddanmark
Rajon i Danimarkës
Flamuri_figura
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Danimarka
Guvernorati Stephanie Lose
Kryeqyteti Vejle
Komuna 22
Partia Venstre
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12,191 km2
Popullsia 1,220,763 banorë (2018)
Dendësia 100 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Faqja Zyrtare www.regionsyddanmark.dk

Rajoni i Danimarkës Jugore[1] (Danisht: Region Syddanmark; gjermanisht: Region Süddänemark) është një rajon administrativ i Danimarkës i krijuar të hënën më 1 janar 2007 si pjesë e Reformës Komunale Daneze të vitit 2007, e cila shfuqizoi qarqet tradicionale dhe ngriti pesë rajone më të mëdha. Në të njëjtën kohë, komunat më të vogla u shkrinë në njësi më të mëdha, duke ulur numrin e komunave nga 271 para 1 janarit 2007 në 98. Reforma zvogëloi fuqinë e nivelit rajonal në mënyrë dramatike në favor të nivelit lokal dhe qeverisë qendrore në Kopenhagë. Rajoni i Danimarkës Jugore ka 22 komuna. Reforma u zbatua në Danimarkë më 1 janar 2007, megjithëse bashkimi i komunave Funish të Ærøskøbing dhe Marstal, duke qenë një pjesë e reformës, iu dha përparimin për t'u zbatuar të dielën më 1 janar 2006, një vit para reformës kryesore. Kufizohet me Schleswig-Holstein (Gjermani) në jug dhe me rajonin e Danimarkës Qendrore në veri dhe është i lidhur me Rajonin Zelanda përmes Lidhjes së Fiksuar të Rripit të Madh .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta e komunave të rajonit

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Commons-logo.svg Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Region Syddanmark


55°20′V 9°40′L / 55.333°V 9.667°L / 55.333; 9.667