Rakia (turke)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shishe me Raki.

Rakia turke, është një pije alkoolike e bërë nga rrushi i distiluar dy herë.[1] Është pija kombëtare e Turqisë.[2] Është gjithashtu e njohur në vendet e tjera të Ballkanit si aperitivë si dhe në Kazakistan. Shpesh shërbehet me ushqim deti ose meze. Është e krahasueshme me disa pije të tjera alkoolike të disponueshme në Mesdhe dhe Lindjen e Mesme, p.sh. pastis, ouzo, sambuca, arak dhe aguardiente.

Kretë, tsikoudia është një raki pomace që nganjëherë quhet raki. Përdoret për të bërë rakomelo, e cila është e aromatizuar me mjaltë dhe kanellë. Rakomelo shërbehet e ngrohtë gjatë muajve të dimrit. Rakia e Kretës nuk përmban anise, ndaj nuk duhet ngatërruar me versionin turk.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "How to drink raki: A crash course in Turkey's signature drink - CNN Travel". CNN. 29 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "How to drink raki: A crash course in Turkey's signature drink - CNN Travel". CNN. 29 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)