Jump to content

Raxhai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhai Sing I i Amberit duke marrë Shivaxhin një ditë para përfundimit të Traktatit të Purandarit (12 qershor 1665)
Maharaxhai i Benares dhe suita e tij, 1870
Gusti Bagus Djilantik Raxha nga Karangasem Mbretëria e Balit me dy gratë e tij, 1900
Dewa Agung Jambè II Raxhai i Mbretërisë Klungkung të Balit (1908)

Raxha (nga sanskritisht: राजन् , IAST rājan- ) është një titull fisnik ose mbretëror sanskrit i përdorur historikisht nga disa mbretër indianë dhe fisnikë të rangut më të lartë. Titulli është përdorur historikisht në nënkontinentin Indian dhe Azinë Juglindore .

Titulli ka një histori të gjatë në Azinë Jugore dhe Azinë Juglindore, duke u dëshmuar nga Rigveda, ku një rājan- është një sundimtar, shih për shembull daśarājñá yuddhá "Beteja e Dhjetë Mbretërve".

Shtetet indiane të sunduara nga një raxha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa shumica e shteteve indiane përshëndetëse (atyre që u garantohej një përshëndetje me armë nga Kurora Britanike ) drejtoheshin nga një Maharaxha (ose variacion; disa të promovuar nga një stil i mëparshëm Raxha ose ekuivalent), madje ekskluzivisht nga 13 armë e lart, një numër kishte Rexhër :

Përshëndetjet e trashëguara të 11-armëve
 • Raxhai i Ali Rajpurit
 • Raxhai i Bilaspurit
 • Raxhai i Chamba
 • Raxhai i Faridkot
 • Raxhai i Xhabuas
 • Raxhai i Mandit
 • Raxhai i Manipurit
 • Raxhai i Narsinghgarh
 • Raxhai i Pudukkottai
 • Raxhai i Rajgarh
 • Raxhai i Sanglisë
 • Raxhai i Sailanës
 • Raxhai i Samtharit
 • Raxhai i Sitamaut
 • Raxhai i Suketit
Përshëndetjet e trashëguara të 9-armëve (11-armë personale)
 • Raxhai i Dharampurit
 • Raxhai i Bhor
Përshëndetje trashëgimore me 9 armë (11 armë vendore)
 • Raxhai i Savantwadit
Përshëndetjet e trashëguara të 9-armëve
 • Raxhai i Baraundës
 • Raxhai i Xhauharit
Përshëndetje trashëgimore e 9-armëve [1] [2]
 • Raxhai i Chhota Udepur
 • Raxhai i Khilchipur
 • Raxhai i Maiharit
 • Raxhai i Mudholit
 • Raxhai i Nagodit
 • Raxhai i Sant
 • Raxhai i Shahpurës
 1. ^ Epstein, M. (2016-12-23). The Statesman's Year-Book: Statistical and Historical Annual of the States of the World for the Year 1939. Springer. ISBN 9780230270688. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ The Pioneer Mail and Indian Weekly News. 1921. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)