Jump to content

Referendumi për pavarësinë e Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Referendumi për pavarësinë e Kosovës është mbajtur në Kosovë, e njohur atëherë si Krahina Socialiste Autonome e Kosovës, ndërmjet datave 26 dhe 30 shtator 1991.

Kuvendi Krahinor i shpërbërë e kishte shpallur Republikën e Kosovës shtet sovran dhe të pavarur më 22 shtator 1991. [1] Mbi 99% e votuesve votuan pro pavarësisë, me një pjesëmarrje prej 87%. [2] Referendumi u bojkotua nga serbët që jetonin në rajon, të cilët përbënin rreth 10% të popullsisë. [2]

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për të kaluar, referendumi kërkonte një pjesëmarrje prej të paktën 66.7% dhe të paktën gjysmën e atyre që votuan pro.

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasojat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E vetmja anëtare e Kombeve të Bashkuara që e njohu Republikën e Kosovës ishte Shqipëria, me një rezolutë për njohjen e vendit të miratuar në Kuvendin e Shqipërisë më 21 tetor 1991.[3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Vidmar, Jure. "International Legal Responses to Kosovo's Declaration of Independence" (PDF). Vanderbilt Journal of Transitional Law. 42: 789. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2018-03-04. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Kosovo (Yugoslavia), 30 September 1991: Independence" (në gjermanisht). Direct Democracy.
  3. ^ Republic of Albania Council of Ministers (2008-02-18). "Statement of Prime Minister of Albania Mr. Sali Berisha on Recognition of Independence of Kosova". Press release. Archived from the original on 16 mars 2012. https://web.archive.org/web/20120316032633/http://www.keshilliministrave.al/index.php?fq=brenda&m=news&lid=7323&gj=gj2. Retrieved 19 nëntor 2022.