Renditja ndërkombëtare e Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vijim janë 'renditjen ndërkombëtare të Kosovë' Stampa:Label ref:

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Demografia e Kosovës.
Përbërja etnike e Kosovës në vitin 2005 në përputhje me Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Ekonomia e Kosovës.

Energjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova, rezerva e linjitit në krahasim me botën.
  • E dyta më e madhe për nga rezervat e qymyrit në Evropë.[3]
  • Rezerva pestë më e madh e linjitit në planet.[4]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Politika e Kosovës.

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Feja në Kosovë.
Kisha dhe Xhamia në Prizren, simboli i tolerancës fetare.
  • Lista e vendeve me shumicë myslimane: rendit Lista e vendeve me shumicë myslimane me sekt / shtetit / qeverisë]</ref>
  • Vendi i dytë evropian me përqendrim më të lartë të myslimanëve: (90%, pas Turqisë], pewforum</ref>

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Gjeografia e Kosovës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ undp.org/repository/docs/2012/KHDR_2012_English.pdf "Raporti i Zhvillimit Njerëzor - Kosova 2012" Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!) (PDF). PNUD. 2012. Marrë më 14 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Francesca Levy, 2010/07/14 Vendet-jetesës-REALESTATE-Gallup-table.html Tabela: Vendet lumtur në botë forbes.com
  3. ^ Reuters, 1 tetor 2009)
  4. ^ Importimi linjitit në Kosovë qymyrit Rich , BalkanInsight, Depozitat minerale], KPMM-ja
  5. ^ Shtypi botëror Liria Indeksi 2013 Arkivuar 13 tetor 2015 tek Wayback Machine, Reporterët pa Kufij

Stampa:Politics listat e vendit