Jump to content

Retina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Retina

Retina (nga Latin: rete "rrjetë") është shtresa më e brendshme e syrit, e ndjeshme ndaj dritës e indit të syrit të shumicës së vertebrorëve dhe disa molusqeve . Optika e syrit krijon një imazh dydimensional të përqendruar të botës vizuale në retinë, i cili përkthen atë imazh në impulse nervore elektrike në tru për të krijuar perceptimin vizual. Retina shërben ose ofron një funksion analog me atë të filmit ose sensorit të imazhit në një aparat fotografik.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Retina nervore përbëhet nga disa shtresa të neuroneve të ndërlidhura nga sinapset dhe mbështetet nga një shtresë e jashtme e qelizave epiteliale të pigmentuara. Qelizat kryesore të ndriçimit në retinë janë qelizat fotoreceptore, të cilat janë dy llojesh: shufra dhe kone . Shufrat funksionojnë kryesisht në dritë të zbehtë dhe sigurojnë shikim bardh e zi. Kone funksionojnë në kushte të ndriçuara mirë dhe janë përgjegjëse për perceptimin e ngjyrës, si dhe shikimin me mprehtësi të lartë që përdoret për detyra të tilla si leximi. Lloji i tretë i qelizës ndriçuese, qeliza ganglionale fotosensitive, është e rëndësishme për zbrazjen e ritmeve cirkadiane dhe përgjigjeve refleksive siç është refleksi i dritës pupilare .

Drita që godet retinën fillon një kaskadë të ngjarjeve kimike dhe elektrike që në fund të fundit shkaktojnë impulse nervore që dërgohen në qendra të ndryshme vizuale të trurit përmes fibrave të nervit optik . Sinjalet nervore nga shufrat dhe konet i nënshtrohen përpunimit nga neuronet e tjera, prodhimi i të cilave merr formën e potencialeve të veprimit në qelizat ganglionale të retinës, aksonet e të cilave formojnë nervin optik. [1] Disa tipare të rëndësishme të perceptimit vizual mund të gjurmohen në kodimin dhe përpunimin e dritës së retinës.

Në zhvillimin embrional të kurrizorëve, retina dhe nervi optik kanë origjinë si rritje të trurit në zhvillim, posaçërisht diencefalonit embrional; kështu, retina konsiderohet pjesë e sistemit nervor qendror (SNQ) dhe në të vërtetë është ind i trurit. [2] [3] Ajo është e vetmja pjesë e SNQ që mund të vizualizohet në mënyrë joinvazive .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • S. Ramón y Cajal, Histologie du Système Nerveux de l'Homme et des Vertébrés, Maloine, Paris, 1911.
  • Rodieck RW (1965). "Quantitative analysis of cat retinal ganglion cell response to visual stimuli". Vision Res. 5 (11): 583–601. doi:10.1016/0042-6989(65)90033-7. PMID 5862581. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Wandell, Brian A. (1995). Foundations of vision. Sunderland, Mass: Sinauer Associates. ISBN 978-0-87893-853-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)978-0-87893-853-7
  • Wässle H, Boycott BB (1991). "Functional architecture of the mammalian retina". Physiol. Rev. 71 (2): 447–480. doi:10.1152/physrev.1991.71.2.447. PMID 2006220. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Schulz HL, Goetz T, Kaschkoetoe J, Weber BH (2004). "The Retinome – Defining a reference transcriptome of the adult mammalian retina/retinal pigment epithelium". BMC Genomics (about a transcriptome for eye colour). 5 (1): 50. doi:10.1186/1471-2164-5-50. PMC 512282. PMID 15283859. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
  • Dowling, John (2007). "Retina". Scholarpedia. 2 (12): 3487. Bibcode:2007SchpJ...2.3487D. doi:10.4249/scholarpedia.3487. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ J, Krause William (2005). Krause's Essential Human Histology for Medical Students (në anglisht). Boca Raton, FL: Universal Publishers. ISBN 978-1-58112-468-2.
  2. ^ "Sensory Reception: Human Vision: Structure and function of the Human Eye" vol. 27, Encyclopædia Britannica, 1987
  3. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2013. Marrë më 11 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)