Revista letrare (revistë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Revista letrare ka qenë një revistë letrare në gjuhën shqipe e botuar në Tiranë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Themelimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri i parë i Revistës letrare doli në Tiranë më 15 shkurt 1944, dhe u botua nën kujdesin e një grupi intelektualësh shqiptarë, shkrimtarë të viteve '1930: Mitrush Kuteli, Vedat Kokona, Sterjo Spasse, Nexhat Hakiu, etj[1].

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Robert Elsie (1995), Histori e Letërsisë Shqiptare, përktheu Abdurrahman Myftiu, Tirana & Peja: Dukagjini, 1997.


Gazeta-Shqipetare.png Ky artikull në lidhje me Shtypi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.