Richard Clogg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Richard Clogg (1939, Rochdale) është një historian britanik.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Richard Clogg studioi historiUniversitetin e Edinburgut, ku u diplomua si Master në 1963. Nga viti 1969 e në vazhdim, ai jepte mësimdhënien e historisë moderne greke në King's College në Londër, fillimisht si pedagog, pastaj lexues, në fund nga viti 1988 deri në 1995 si profesor i historisë së Ballkanit . Në vitin 1995, ai u bë anëtar i lartë kërkimor, si dhe anëtar i bordit drejtues të Kolegjit St Antony, Oxford .

Kontributi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vepra më e njohur e Clogg-it A Concise History of Greece (1992) vendosi standarde të reja në këtë fushë, u përkthye në disa gjuhë dhe u nderua me çmimin Runciman në 1993. Vetë Clogg u dekorua me Kryqin e Artë të Urdhrit Grek të Nderit nga Presidenti i Greqisë në 2002. </link>

Publikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si autor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Parties and elections in Greece. The search for legitimacy, Durham: Duke University Press 1987.
 • A short History of modern Greece, Cambridge: Cambridge University Press 1979.
 • (with Mary Jo Clogg) Greece, Oxford: Clio 1980.
 • A concise History of Greece,[1] Cambridge: Cambridge University Press 1992 (²2002).
 • Anatolica. Studies in the Greek east in the 18th and 19th centuries, Aldershot: Variorum 1996.
  • I kath'imas Anatoli. Studies in Ottoman Greek history, Istanbul: Isis Press 2004.
 • Minorities in Greece. Aspects of a plural society, London: Hurst 2002.

Si redaktor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Correspondence of Adhamantios Korais with Thomas Burgess 1789-1792, Vienna: Österreichische Akademie der Wissenschaften 1969.
 • The struggle for Greek independence. Essays to mark the 150. anniversary of the Greek War of Independence, London: Macmillan 1973.
 • (with Phyllis Auty) British policy towards wartime resistance in Yugoslavia and Greece, London: Macmillan 1975.
 • The movement for Greek independence, 1770-1821. A collection of documents, London: Macmillan 1976.
 • Greece in the 1980s, London: Macmillan 1980.
 • Balkan society in the age of Greek independence, London: Macmillan 1981.
 • The Greek diaspora in the twentieth century, Basingstoke: Macmillan 1999.
 • Greece 1940-1949. Occupation, resistance, civil war. A documentary history, Basingstoke et alib.: Palgrave Macmillan 2002.
 • Bearing gifts to Greeks. Humanitarian aid to Greece in the 1940s, Basingstoke: Palgrave Macmillan 2008.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Clogg, Richard (20 qershor 2002). A Concise History of Greece. Cambridge University Press. ISBN 9780521004794. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)