Presidenti i Greqisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Presidenti i Greqisë, zyrtarisht Presidenti i Republikës Greke, është kreu i shtetit të Greqisë. Presidenti zgjidhet nga Parlamenti Helen; roli ka qenë kryesisht ceremonial që nga reforma kushtetuese e vitit 1986. Zyra u krijua zyrtarisht nga Kushtetuta e Greqisë në 1975, por ka paraardhës në Republikën e Dytë Helenike të 1924-1935 dhe junta greke në 1973-1974 e cila parapriu kalimin në Republikën e Tretë të Greqisë aktuale. Në detyrë, që nga 13 marsi 2020, është Katerina Sakellaropoulou.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "President of Greece", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-17, marrë më 2022-12-20