Forcat e Armatosura Greke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema Ushtarake e Greqisë.

Forcat e Armatosura Greke (Greqisht: Ellinikés Énoples Dynámis) janë forcat ushtarakeGreqisë. Ato përbëhen nga Ushtria, Marina dhe Forca Ajrore Greke.

Autoriteti civil që mbikëqyr Forcat e Armatosura Greke është Ministria e Mbrojtjes Kombëtare.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekrutimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Greqia aktualisht ka shërbimin ushtarak të detyrueshëm universal për meshkujt nga dhe mbi 18 vjeç. Sipas ligjit grek, të gjithë meshkujt mbi 18 vjeç duhet të shërbejnë në Forcat e Armatosura për një periudhë 9-12 muaj. Gratë mund të shërbejnë në ushtrinë greke mbi baza vullnetare, por nuk mund të rekrutohen.

Buxheti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas burimeve të NATO-s në vitin 2008, Greqia shpenzoi 2.8% të PBB-së për ushtrinë e saj, që përkthehet në rreth 6.9 miliardë euro.[1] Në vitin 2008, Greqia ishte importuesi më i madh i armëve konvencionale në Evropë dhe shpenzimet e saj ushtarake ishin më të lartat në Bashkimin Evropian në raport me PBB-në e vendit, duke arritur dyfishin e mesatares evropiane.[2][3]

Të dhënat për vitin fiskal 2017 treguan një shpenzim të vlerësuar prej 4.3 miliardë euro në çmime konstante të vitit 2010, ose 4.2 miliardë euro në çmime aktuale, ekuivalente me 2.38% të PBB-së (+0.01 ndryshim që nga viti 2016). Për vitin fiskal 2018, shpenzimet u vlerësuan në 4.3 miliardë euro me çmime konstante të vitit 2010 ose 4.1 miliardë euro në çmime korrente, ekuivalente me 2.27% të PBB-së (-0.11% ndryshim që nga viti 2017).[4]

Personeli ushtarak[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personeli ushtarak u vlerësua në rreth 106,000 për vitin 2017 dhe 105,000 për vitin 2018.[5]

Operacionet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Greqia është anëtare e BE-së dhe NATO-s dhe aktualisht merr pjesë kryesisht në operacionet paqeruajtëse. Operacione të tilla janë ISAFAfganistan, EUFORBosnje dhe Hercegovinë dhe Çad dhe KFORKosovë. Greqia gjithashtu mban një forcë të vogël në Qipro.[6][7][8]

Forcat përbërëse dhe organizimi i tyre[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtabi i Përgjithshëm i Mbrojtjes Kombëtare të Greqisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor: Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura Greke

Shtabi i Përgjithshëm i Mbrojtjes Kombëtare të Greqisë ka komandën operacionale të Shtabit të Përbashkët të Forcave të Armatosura dhe njësitë që veprojnë në varësi të tyre. Ai është gjithashtu përgjegjës për organizimin dhe zbatimin e operacioneve dhe ushtrimeve rutinë të Forcave të Armatosura të Përbashkëta, koordinimin dhe zbatimin e operacioneve gjatë menaxhimit të krizave të kohës së luftës dhe paqes dhe mbikëqyrjen e operacioneve të Forcave të Armatosura Greke jashtë territorit kombëtar grek.[9]

Ushtria Greke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor: Ushtria Greke

Komponentët bazë të Ushtrisë Greke janë Armët dhe Trupat. I pari është përgjegjës për misionet luftarake dhe i dyti për mbështetjen logjistike. Ai është i organizuar në komanda, formacione dhe njësi me kryesoret brigadë, divizion dhe korpus. Misioni i saj kryesor është garantimi i integritetit territorial dhe pavarësisë së vendit.[10]

Marina Greke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor: Marina Greke

Marina Greke përfshin një flotë moderne të përbërë nga njësi sulmi, të tilla si fregata, barka me armë, nëndetëse dhe anije me raketa të drejtuara nga sulmi i shpejtë dhe lloje të shumta anijesh mbështetëse, në mënyrë që të jetë në gjendje të kryejë operacione detare që mbrojnë interesat kombëtare greke dhe garantojnë integritetin të ujërave territoriale greke, kontinentit dhe ishujve.[11]

Forca Ajrore Greke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor: Forca Ajrore Greke

Forca Ajrore Greke përfshin një flotë moderne avionësh dhe strukturë kongruente, të kombinuara me një sistem gjithëpërfshirës të mbrojtjes ajrore që përbëhet nga një rrjet i gjerë i armëve kundërajrore. Struktura, e cila mbikëqyret nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave Ajrore, përfshin Komandën Taktike të Forcave Ajrore, Komandën Mbështetëse të Forcave Ajrore, Komandën e Trajnimit të Forcave Ajrore dhe një sërë njësish dhe shërbimesh të tjera të pavarura të mbrojtjes.[12] Misioni i saj kryesor është të mbrojë hapësirën ajrore greke dhe të sigurojë mbështetje luftarake për Ushtrinë Greke dhe Marinën Greke.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Greece - Military Spending". globalsecurity.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Frank Slijper (prill 2013). "Guns, Debt and Corruption Military spending and the EU crisis" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Greece - Military Spending". globalsecurity.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Defense Expenditure of NATO Countries (2011–2018)" (PDF). NATO. 10 korrik 2018. Marrë më 24 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Defense Expenditure of NATO Countries (2011–2018)" (PDF). NATO. 10 korrik 2018. Marrë më 24 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας επισκέφθηκε στρατόπεδο της ΕΛΔΥΚ". Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας επισκέφθηκε στρατόπεδο της ΕΛΔΥΚ (në anglisht). Marrë më 2023-05-13.
 7. ^ "Participation of Hellenic Armed Forces in KFOR – Interconnection of Military* Hospitals" (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-05-13.
 8. ^ GEETHA (2019-11-20). "Afghanistan (ISAF)". Hellenic National Defence General Staff - Official Website (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-05-13.
 9. ^ "mod.gr - - . ". Arkivuar nga origjinali më 2005-03-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "mod.gr - - . ". Arkivuar nga origjinali më 2005-03-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "mod.gr - - . ". Arkivuar nga origjinali më 2005-03-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "mod.gr - - . ". Arkivuar nga origjinali më 2005-03-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)