Ministria e Mbrojtjes (Greqi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Ministrisë Greke të Mbrojtjes.

Ministria Greke e Mbrojtjes (Greqisht: Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, ΥΠΕΘΑ), është organizata e kabinetit civil përgjegjës për menaxhimin e Forcave të Armatosura Greke, drejtuesi i së cilës është, sipas Kushtetutës (neni 45), Presidenti i Republikës, por administrimi i tyre ushtrohet vetëm nga Kryeministri dhe Qeveria e Greqisë. Ndodhet në 227-231 Messogion Avenue, në kampin Papagos (Pentagon) në Athinë, midis Papagos dhe Holargos.

Sot renditet hierarkikisht e 3-ta në renditjen e ministrive, sipas një vendimi të Kryeministrit (Fletorja e Qeverisë B/1594/25-6-2013). Pozicioni më i lartë në historinë e Ministrisë ishte i dyti, pas ministrisë së presidencës së qeverisë, në qeverinë e fundit të Andreas Papandreu (1993-1996).

Ajo konsiderohet të jetë një ministri me prestigj të veçantë dhe është një nga më të dëshirueshmet për anëtarët e çdo qeverie, sepse mbikëqyr Forcat e Armatosura, menaxhon shuma të mëdha parash dhe zakonisht është larg halleve dhe dëmtimeve të jeta e përditshme.

Që nga 26 maj 2023, Ministër i Mbrojtjes është Alkiviadis Stefanis.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u themelua në vitin 1950 nga bashkimi i tre ministrive: nën ndikimin e këshilltarëve amerikanë. Megjithatë, një Ministri e vetme e Mbrojtjes Kombëtare u krijua dhe funksionoi në periudhën trevjeçare të viteve 1941-44 nga qeveritë kukull[1] (qeveria legjitime greke e mërguar e Lindjes së Mesme kishte mbajtur ministritë e veçanta të Çështjeve Ushtarake, Çështjeve Detare dhe Aviacionit për Forcat e Armatosura të lira Greke atje).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Γενική Γραμματεία της Κυβέρνησης | ΡΑΛΛΗ ΙΩΑΝΝΟΥ". Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2015. Marrë më 9 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)