Marina Greke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vula e marinës greke.

Marina Greke (HN; greqisht: Polemikó Naftikó, fjalë-për-fjalë. 'Marina e Luftës', shkurtuar ΠΝ) është forca detare e Greqisë, pjesë e Forcave të Armatosura Greke. Marina moderne greke historikisht rrjedh nga forcat detare të ishujve të ndryshëm të Egjeut, të cilët luftuan në Luftën e Pavarësisë Greke. Gjatë periudhave të monarkisë (1833–1924 dhe 1936–1973) ajo njihej si Marina Mbretërore Greke (Vasilikón Naftikón, shkurtuar ΒΝ).

Marina Greke është një marinë e ujit të gjelbër. Zhvendosja totale e flotës është afërsisht 150,000 ton dhe është marina e 22-të më e madhe në botë për nga numri i përgjithshëm i anijeve. HN operon gjithashtu një numër njësish të aviacionit detar.

Motoja e Marinës Greke është "Μέγα τὸ τῆς θαλάσσης κράτος" nga tregimi i Tukididit për fjalimin e Perikliut në prag të Luftës së Peloponezit. Kjo është përkthyer si "Sundimi i detit është një çështje e madhe". Emblema e Marinës Greke përbëhet nga një spirancë përballë një kryqi kristian të kryqëzuar dhe një sfurk tridhëmbësh, me kryqin që simbolizon ortodoksinë greke dhe sfurkun që simbolizon Poseidonin, perëndinë e detit në mitologjinë greke. Fjalët e Perikliut janë shkruar në pjesën e sipërme të stemës.

“Marina, pasi përfaqëson një armë të nevojshme për Greqinë, duhet të krijohet vetëm për luftë dhe të synojë fitoren”. — Qeveria Greke (1866)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]