Sfurku tredhëmbësh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Sfurk tridhëmbësh)
Sfurku tredhëmbësh i Poseidonit.

Një sfurk tredhëmbësh është një shtizë me 3 dhëmbë. Përdoret si shtizë peshkimi dhe në betejë. Sfurku tredhëmbësh është arma e Poseidonit ose Neptunit, dhe djalit të tij Tritonit. Në hinduizëm, është arma e Shivës, e njohur si trishula (Sanskrit për: "shtizë e trefishtë"). Është përdorur nga fermerët si dekortifikues për të hequr gjethet, farat dhe sythat nga kërcellët e bimëve.

mitologjinë greke, romake dhe hindu, sfurku tredhëmbësh thuhet se ka fuqinë ta kontrolloj oqeanin.

Sfurku tredhëmbësh, i njohur si dangpa, është një armë që përdoret në arte marciale koreane.

Politikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sfurku tredhëmbësh përdoret në disa stema dhe flamuj të shteteve, organizatave etj. Ai përdoret në:

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anime/Manga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Personazhi i Bleach Kaien Shiba mban një zanpakuto Nejibana që shndërrohet në sfurk tredhëmbësh në formën e tij Shikai.
  • Inuyasha, Naraku krijon një sfurk tredhëmbësh nga kockat e veta dhe ia jep Abi-Himes.
  • Në anime dhe manga Katekyō Hitman Reborn!, Mukuro Rokudo dhe Chrome Dokuro përdorin një sfurk si armë të tyre; mushkonjat e Doktor Shamalit shpojnë gjithashtu objektivat e tyre me një sfurk, duke i dhënë atij pseudonimin "Trident Shamal" në botën nëntokësore të mafias.
  • Mobile Suit Gundam Wing, XXXG-01S2 "Altron" i pilotuar nga Chang Wufei përdor një sfurk të rrezes.
  • Personazhi i One Piece, Enel mban një shkop që mund ta shndërroj në sfurk me fuqitë e tij elektrike.
  • Ronin Warriors, Cye of the Torrent përdor një sfurk të aftë për të gjuajtur një rreze të lartë të ujit.
  • Sailor Moon dhe Sailor Moon Crystal, sfurku është simboli planetar i Sailor Neptune.
  • Dragon Ball, Spike the Devilman mban një sfurkun si armë të tij.

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "पार्टीको सूची — Election Commission of Nepal". Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2013. Marrë më 5 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)