Sirena e vogël (1989)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sirena e vogël
Regjia ngaRon Clements
John Musker
Shkruar ngaJohn Musker
Ron Clements
Howard Ashman
Gerrit Graham
Sam Graham
Chris Hubbell
Bazuar nëSirena e vogël nga Hans Christian Andersen
ProdhuesiJohn Musker
Howard Ashman
LuajnëJodi Benson
Christopher Daniel Barnes
Pat Carroll
Samuel E. Wright
Jason Marin
Kenneth Mars
Buddy Hackett
Ben Wright
Paddi Edwards
Edie McClurg
René Auberjonois
KinematografiaRon Clements
John Musker
MontazhiMark Hester
MuzikaAlan Menken

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaBuena Vista Pictures
Data e publikimit
17 nëntor 1989
Kohëzgjatja
83 minuta [1]
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës
GjuhaAnglisht
Buxheti40 milionë dollarë
Fitimi211.3 milionë dollarë

Sirena e vogël (titulli origjinal: The Little Mermaid) është një film i animuar amerikan i vitit 1989, prodhuar nga Walt Disney Feature Animation dhe shpërndarë nga Walt Disney Pictures. Është filmi i 28-të i animuar nga kompania e Walt Disney, i bazuar në përrallën e njohur daneze me të njëjtin titull nga Hans Christian Andersen. Me regji dhe skenar të Ron Clements e John Musker, Sirena e vogël tregon historinë e një sirene të bukur e cila ëndërron që të bëhet njeri. Filmi ka arkëtuar mbi 211 milionë dollarë në mbarë botën[2] dhe shënoi fillimin e epokës të njohur si Disney Renesanca.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ariel, një princeshë sirenë gjashtëmbëdhjetë vjeçare, është e pakënaqur me jetën nënujore dhe është kurioze për botën njerëzore. Së bashku me mikun e saj më të ngushtë, peshkun Flander, Ariel koleksionon objekte njerëzore nga më të ndryshmet me ndihmën e pulëbardhës, Llafazanit.

Një natë, Ariel dhe Flander udhëtojnë në sipërfaqen e oqeanit për të shikuar festimin e ditëlindjes së princit Erik në një anije, ndërsa gaforrja Sebastian i ndjek nga pas fshehurazi. Ariel sapo e sheh princin, bie menjëherë në dashuri. Po për fat të keq festa ndërpritet nga një stuhi e fuqishme e cila e thyen dhe e shkatërron anijen. Ariel e shpëton princin nga mbytja dhe e dërgon në breg. Ajo i këndon atij dhe sapo Eriku zgjohet, ajo largohet dhe futet në det. I magjepsur nga bukuria e zërit të saj, Eriku betohet se do ta gjejë vajzën që i ka shpëtuar jetën.

Ariel menjëherë shkon për vizitë tek Ursula, shtriga e detit, dhe i lutet asaj që ta shndërrojë në njeri. Shtriga pranon, mirëpo si këmbim i kërkon zërin e saj dhe i jep 3 ditë kohë që ta bëjë princin të dashurohet me të. Ariel pranon dhe ngjitet në sipërfaqe ku takon princin Erik dhe së bashku drejtohen për në kështjellën e tij. Edhe pas shumë mundimeve të Ursulës për t'ia prishur mundimet që bën Arieli, dashuria përsëri triumfon. Ariel dhe Erik martohen dhe jetojnë të lumtur e të gëzuar së bashku në jetë të jetëve.

Zërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roli Zëri në origjinal Dubluar në shqip
Ariel Jodi Benson Manjola Merlika
Princi Erik Christopher Daniel Barnes Dritan Boriçi
Ursula Pat Carroll Ema Andrea
Sebastian Samuel E. Wright Neritan Liçaj
Flander Jason Marin Andia Xhunga
Mbreti Triton Kenneth Mars Andon Qesari
Llafazani Buddy Hackett Arben Derhemi
Grimsbi Ben Wright Ahmet Pasha
Karlota Edie McClurg Jetmira Dusha
Motrat e Arielit Kimmy Robertson
Caroline Vasicek
Luljeta Bitri
Alma Koleci
Shef Luis René Auberjonois Genc Fuga

Animacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më shumë para dhe rezerva iu dedikuan Sirenës së vogël se ndonjë filmi tjetër nga Disney për dekada të tëra. Përveç objektit kryesor të animimit që ndodhej në Kaliforni, gjatë këtij projekti Disney hapi edhe një objekt tjetër animimi në Floridë, tek Walt Disney World.[3] Mbikëqyrësit e animacionit për Arielin ishin Glen Keane dhe Mark Henn, Duncan Marjoribanks për Sebastianin, Andreas Deja për Tritonin dhe Ruben Aquino për Ursulën. Sirena e vogël ishte Disney filmi i fundit që përdori metodën tradicionale të ngjyrosjes me dorë. Filmat e ardhshëm të Disney-t filluan të përdornin një metodë dixhitale të ngjyrosjes dhe kombinimi i vizatimeve u zhvillua nga Pixar i quajtur CAPS.

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sirena e vogël konsiderohet si filmi që solli Broadway në filma vizatimorë. Alan Menken kompozoi kolonën zanore në bashkëpunim me Howard Ashman, që i solli edhe çmimin Academy për muzikë. Në vitin 2006 u lëshua edicioni platinum i Sirenës së vogël, me këngë të ri-kënduara nga këngëtarë të njohur të asaj kohe si: Ashley Tisdale, Raven-Symoné, Jonas Brothers dhe Jessica Simpson.

Sirena e vogel e bukur e tretej pas detit me baban triton pas disa ditesh me princi dhe linden nje vajz me emrin melodi | length2 = 1:26 | title3 = Fanfare | note3 = Score | length3 = 0:27 | title4 = Daughters of Triton | extra4 = Kimmy Robertson, Caroline Vasicek | length4 = 0:38 | title5 = Part of Your World | extra5 = Jodi Benson | length5 = 3:13 | title6 = Under the Sea | extra6 = Samuel E. Wright | length6 = 3:12 | title7 = Part of Your World | note7 = Reprise | extra7 = Jodi Benson | length7 = 2:15 | title8 = Poor Unfortunate Souls | extra8 = Pat Carroll | length8 = 4:49 | title9 = Les Poissons | extra9 = René Auberjonois | length9 = 1:33 | title10 = Kiss the Girl | extra10 = Samuel E. Wright | length10 = 2:41 | title11 = Fireworks | note11 = Score | length11 = 0:38 | title12 = Jig | note12 = Score | length12 = 1:32 | title13 = The Storm | note13 = Score | length13 = 3:18 | title14 = Destruction of the Grotto | note14 = Score | length14 = 1:52 | title15 = Flotsam and Jetsam | note15 = Score | length15 = 1:22 | title16 = Tour of the Kingdom | note16 = Score | length16 = 1:24 | title17 = Bedtime | note17 = Score | length17 = 1:20 | title18 = Wedding Announcement | note18 = Score | length18 = 2:16 | title19 = Eric to the Rescue | note19 = Score | length19 = 3:40 | title20 = Happy Ending | extra20 = Disney Chorus | length20 = 3:11 }}

Sirena e vogel e bukur e ke shkarkuar ti tregoj une ne shkoll do vish opo ke mar Ku

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.bbfc.co.uk/releases/little-mermaid-film
  2. ^ http://www.boxofficemojo.com/movies/?page=releases&id=littlemermaid.htm
  3. ^ http://pqasb.pqarchiver.com/orlandosentinel/doc/280158408.html?FMT=ABS&FMTS=ABS:FT&type=current&date=Jun%2020,%202004&author=Roger%20Moore,%20Sentinel%20Movie%20Critic&pub=Orlando%20Sentinel&edition=&startpage=F.1&desc=AFTER%20THE%20MAGIC%20;%20SCORES%20OF%20FORMER%20DISNEY%20ANIMATORS%20AND%20THEIR%20COLLEAGUES%20HAVE%20DISPERSED%20TO%20LAUNCH%20THEIR%20OWN%20STUDIOS,%20SEEK%20NEW%20CAREERS%20AND%20DISCOVER%20NEW%20IDENTITIES%20--%20DETERMINED%20TO%20LAND%20ON%20THEIR%20FEET Arkivuar 2 mars 2016 tek Wayback Machine.