Richard Harmon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Richard Harmon

Richard Scott Harmon është një aktor kanadez i njohur për rolin e tij si John Murphy në The 100. Harmon është i njohur gjithashtu për rolet e tij si Jasper Ames në The Killing dhe Julian Randol në Continuum. Harmon mori vlerësime kritike për rolin e tij në filmin If I Had Wings.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Richard Harmon lindi në Mississauga, Ontario, Kanada.[2] Prindërit e tij janë regjisori Allan Harmon dhe producenti Cynde Harmon; motra e tij është aktorja Jessica Harmon. Ai bëri debutimin e tij në aktrim në serialin televiziv të vitit 2002 Jeremiah.[3]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Richard është një tifoz i Futbollit Amerikan, veçanërisht i ekipit irlandez të futbollit Notre Dame Fighting.[4] Ai gjithashtu është një adhurues i shfaqjes televizive SpongeBob SquarePants[5] dhe i Bob Dylan dhe The Rolling Stones. Ai është një mbështetës i të drejtave LGBT dhe e konsideron veten një pro-feminist.[6]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2005 School of Life Timmy Television film
2005 Painkiller Jane Squeak Television film
2007 To Be Fat Like Me Kyle Television film
2007 Trick 'r Treat Vampire Kid
2008 Left Coast Television film
2008 The Ambassador Andy Short
2009 Wolf Canyon Intern Television film
2010 The Cult Lucas Television film
2010 Percy Jackson and the Olympians: The Lightning Thief Smart Ass Kid
2010 Dear Mr. Gacy Victim
2010 Triple Dog Stephan
2011 Time After Time Ricky Television film
2011 Judas Kiss Danny Reyes Jr.
2012 Rufus Clay
2012 The Pregnancy Project Aaron Television film
2012 Girl in Progress Bad Boy
2012 Grave Encounters 2 Alex Wright
2012 The Wishing Tree Andrew Breen Television film
2013 One Foot In Hell Cory Television film
2013 Forever 16 Jared Television film
2013 Evangeline Konnor
2013 Scarecrows Tyler Television film
2013 If I Had Wings Alex Taylor Nominated – Canadian Screen Award for Best Performance in a Children's or Youth Program or Series

Nominated – Leo Award for Best Lead Performance by a Male in a Feature Length Drama
2014 Cruel & Unusual William
2014 Christmas Icetastrophe Tim Ratchet Television film
2015 The Age of Adaline Tony
2015 A Mother's Instinct Seth Durand Television film
2015 The Hollow Television film[7]
2018 Crypto Jake
2018 I Still See You Kirk Lane

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2003 Jeremiah Madison Episode: "The Mysterious Mister Smith"
2006 Medium Stephen Cambell Episode: "The Boy Next Door"
2006 Da Vinci's City Hall Andrew 2 episodes
2007 Flash Gordon Tee-Jay's friend Episode: "Ascension"
2007 Aliens in America Junior #2 Episode: "Junior Prank"
2009 Smallville Gaunt Teenage Addict Episode: "Turbulence"
2010 Caprica Tad/Heracles 2 episodes
2010 Riese: Kingdom Falling Prototype Miniseries; 4 episodes
2010 Fringe Teenager Episode: "White Tulip"
2010 Shattered Trevor Stanwood Episode: "Sound of a Strap"
2010 Tower Prep Ray 6 episodes
2011 Clue Andrew Episode: "School for Conspiracy"
2011 The Haunting Hour: The Series Bobby/Caleb 2 episodes;

Leo Award for Best Performance in a Youth or Children's Program or Series (2011)
2011–2012 The Killing Jasper Ames 6 episodes
2012 The Secret Circle Ian 2 episodes
2012–2015 Continuum Julian Randol Recurring;

Leo Award for Best Supporting Performance by a Male in a Dramatic Series (2013)
2013–2014 Bates Motel Richard Sylmore 4 episodes
2013 Rogue Lee 2 episodes
2014–2020 The 100 John Murphy Recurring (season 1–2)

Main cast (season 3–present)
2014 Intruders Bix Episode: "There Is No End"
2015 CSI: Crime Scene Investigation Kyle Jessup Episode: "Merchants of Menace"
2015 Garage Sale Mystery William Carson Episode: "The Deadly Room"
2019 Van Helsing Max Borman Recurring (season 4)[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ McKnight, Zoe (12 korrik 2013). "Indie film If I Had Wings dreams big in B.C." The Vancouver Sun (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2018. Marrë më 25 tetor 2015.
  2. ^ Nuytens, Gilles (6 maj 2013). "Richard Harmon interview". The Scifi World (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2015. Marrë më 25 tetor 2015.
  3. ^ Fielding, Julien R. (18 maj 2014). "Richard Harmon Interview". Fielding on Film (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2020. Marrë më 25 tetor 2015.
  4. ^ @RichardSHarmon (4 nëntor 2012). "Twitter" (në anglisht). Marrë më 2015-10-25.
  5. ^ Nededog, Jethro (27 prill 2012). "'The Killing's' Richard Harmon: 5 Things You Didn't Know About Me (Guest Blog)". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 25 tetor 2015.
  6. ^ "Youtube video of Periscope live Q&A with Richard Harmon" (në anglisht). 22 korrik 2015. Marrë më 25 tetor 2015.
  7. ^ "Blood-Soaked Imagery From The Hollow". Bloody Disgusting (në anglisht). 6 gusht 2015. Marrë më 25 tetor 2015.
  8. ^ Boucher, Geoff (14 maj 2019). "'Van Helsing': Tricia Helfer Stakes Claim To Dracula Role & WWE Wrestling Star Also Added To Cast". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 14 maj 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]