Jump to content

Richard Matthew Stallman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Richard Stallman në Oslo (2009)

Richard Matthew Stallman (* 16 Mars 1953Manhattan, New York City) është një aktivist amerikan për Software të Lirë, Hacker edhe zhvillues programesh – i njohur edhe me inicialet RMS. Stallman krijoj GNU-Projekt-in. Atij i njihet një ndihmese e madhe në suksesin e GNU/Linux, dhe ai ishte Presidenti parë i Free Software Foundation, i cili ndër të tjera zhvilloi edhe GNU General Public License.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

MIT dhe GNU-Projekt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stallman punoi në fillim të 1970-ës në AI Lab (departamenti për Inteligjencë artificiale) të Massachusetts Institute of Technology së bashku me një grup programuesish, qëe quanin veten Hacker.


Ai është bashkpuntor i i SHBA Lajmeve dhe kultures teleSUR. -->

Lëvizja e Free-Software[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stallman është themelues i Lëvizjes Free-Software

Çmime dhe Nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Richard Stallman ka marrë një radhë Nderimesh dhe çmimesh. Ndër të shumtat janë :

Trivia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literaturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Richard Stallman – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale