Programuesi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Programues)
Studentët programues në Technische HochschuleAachen, Gjermani në vitin 1970

Një programer, programues, programues kompjuteri ose kodues është dikush që shkruan programe kompjuterike. Termi programer kompjuterik mund tju referoj tek një fushë e specializuar e programimit komjuterik ose te një fushë e përgjithshme në të cilën shkruhet kod për më shumë lloje të softuerëve. Ai i cili praktikon ose pretendon një njohuri formale mbi programimin mund të njihet si një analist i programimit. Gjuhët kryesore të programimit kompjuterik jan (C, C++, Java, Lisp, Python etj) është shpesh një parashtesë për tituj më lart, dhe ata që punojnë në një fushën e webit shpesh parashtesa titujve të tyre definohet me web (web-programer).

Ada Lovelace konsiderohet si programuesja e parë kompjuterike.[1]

Natyra e punës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Programuesit e kompjuterit shkruajnë, testojnë, shasin (debug) dhe mirëmbajnë instruksionet e detajuara të quajtura programe kompjuterike, që duhet të ndiqen nga kompjuterat për të performuar funksionet e tyre. Programuesit duhet edhe të ideojnë, dizenjojnë dhe testojnë strukturat logjike për zgjidhjen e problemeve me anën e kompjuterit. Shumë risi teknike në programim, ndër to teknologji të përparuara të llogaritjes dhe gjuhë programimi e vegla të reja të sofistikuara- kanë ripërkufizuar rolin e një programuesi dhe janë përgjegjëse për shumicën e punës së programimit që zhvillohet sot.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fuegi, J.; Francis, J. (2003). Lovelace & Babbage and the creation of the 1843 "notes". Vëll. 25. fq. 18–26. doi:10.1109/MAHC.2003.1253887. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Parametri |journal= është injoruar (Ndihmë!)

Leximi të mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Weinberg, Gerald M., The Psychology of Computer Programming, New York: Van Nostrand Reinhold, 1971
  • An experiential study of the nature of programming work: Lucas, Rob. "Dreaming in Code" New Left Review 62, March–April 2010, pp. 125–132.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]