Rijad Sadiku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rijad Sadiku ( lindur më 18 janar 2000) është një futbollist profesionist bosnjan që luan si qendërmbrojtës për klubin rumun të Ligës I FC Botoșani .

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sarajevë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sadiku është një produkt i akademisë së të rinjve të Sarajevës . [1] Më 28 maj 2017, ai u emërua si zëvendësues i Sarajevës për herë të parë në një ndeshje të Premierligës së Bosnjës kundër Krupës, por ishte një zëvendësues i papërdorur në atë ndeshje.

Mouscron[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 janar 2018, Sadiku iu bashkua ekipit belg të Kategorisë së Parë A Mouscron pasi ra dakord për një marrëveshje katërvjeçare. [2] [3] Më 5 maj 2019, ai bëri debutimin e tij si futbollist profesionist në një fitore 3–0 në shtëpi kundër Zulte Waregem pasi u emërua në formacionin fillestar. [4] [5]

Mladost Doboj Kakanj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 21 janar 2020, Sadiku iu bashkua Mladost Doboj Kakanj pasi ra dakord për një marrëveshje njëvjeçare e gjysmë. [6] Dy ditë më vonë, ai bëri debutimin e tij në barazimin 0–0 kundër Sloboda Tuzla pasi u emërua në formacionin fillestar. [7]

Zrinjski Mostar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 5 gusht 2020, Sadiku u largua nga Mladot Doboj Kakanj dhe iu bashkua Zrinjski Mostar, duke nënshkruar një kontratë trevjeçare. [8] Ai bëri debutimin e tij zyrtar për Zrinjski më 12 shtator 2020, në një ndeshje të ligës kundër ish-klubit të tij Mladost Doboj Kakanj. [9] Sadiku e ndërpreu kontratën dhe u largua nga klubi më 26 janar 2021. [10]

Kthimi në Mladost Doboj Kakanj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shkurt të vitit 2021, Sadiku u kthye te Mladot Doboj Kakanj. [11] Ai u largua nga klubi vetëm katër muaj më vonë në qershor. [12]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sadiku përfaqësoi Bosnjën dhe Hercegovinën në të gjitha nivelet e të rinjve, ai gjithashtu shërbeu si kapiten i ekipit kombëtar U-17 dhe është lojtari më i luajtur në historinë e ekipit kombëtar U-17 me 26 paraqitje . [13]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sadiku ka lindur në Sarajevë, Bosnje dhe Hercegovinë, nga prindër kosovarë nga fshati Radeshe i Dragashit . [14]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më match played 10 March 2023.[15]
Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinentale Të tjera Total
Divizioni Aplikacionet Golat Aplikacionet Golat Aplikacionet Golat Aplikacionet Golat Aplikacionet Golat
Sarajevë 2017–18 Premier League boshnjake 0 0 0 0 - - 0 0
Mouscron 2017–18 Divizioni i Parë Belg A 0 0 0 0 - - 0 0
2018–19 Divizioni i Parë Belg A 3 0 0 0 - - 3 0
2019–20 Divizioni i Parë Belg A 0 0 0 0 - - 0 0
Total 3 0 0 0 - - 3 0
Mladost Doboj Kakanj 2019–20 Premier League boshnjake 3 0 0 0 - - 3 0
Zrinjski Mostar 2020–21 Premier League boshnjake 2 0 2 0 1 0 - 5 0
Mladost Doboj Kakanj 2020–21 Premier League boshnjake 10 0 - - - 10 0
Rudar Prijedor 2021–22 Premier League boshnjake 29 0 0 0 - - 29 0
Botosani 2022–23 Liga I 14 0 1 0 - - 15 0
Totali i karrierës 61 0 3 0 1 0 - 65 0

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Sadiku: Sarajevo mi je dalo sve, to neću zaboraviti" [Sadiku: Sarajevo gave me everything, I will not forget it]. SportSport.ba (në boshnjakisht). 31 janar 2018.
 2. ^ "Rijad Sadiku (18) signe à l'Excel!" [Rijad Sadiku (18) signs for Excel!] (në frëngjisht). Royal Excel Mouscron. 30 janar 2018. Arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2019. Marrë më 10 prill 2023.
 3. ^ "Nakon Hadžića i Veladžića, Sarajevo napustio i Sadiku" [After Hadžić and Veladžić, Sarajevo also left Sadiku]. SportSport.ba (në boshnjakisht). 30 janar 2018.
 4. ^ "Royal Excel Mouscron vs. Zulte Waregem 3–0". Soccerway. 5 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Debi iz snova za bivšu nadu Sarajeva: Prvi nastup i odmah u timu kola" [Dream debut for Sarajevo's former hope: First appearance and immediately on the team circuit]. SportSport.ba (në boshnjakisht). 5 maj 2019.
 6. ^ "Rijad Sadiku novi nogometaš Mladosti iz Doboja kod Kaknja" [Rijad Sadiku is a new Mladost football player from Doboj near Kakanj] (në boshnjakisht). Klix.ba. 21 janar 2020.
 7. ^ "FK Sloboda Tuzla - FK Mladost Doboj Kakanj (0:0) 0:0" (në boshnjakisht). Football Association of Bosnia and Herzegovina. 23 janar 2020.[lidhje e vdekur]
 8. ^ A. Čaušević (5 gusht 2020). "Sadiku i službeno igrač Zrinjskog!" (në boshnjakisht). sportsport.ba. Marrë më 5 gusht 2020.
 9. ^ N.K. (12 shtator 2020). "Zrinjski ostvario sigurnu pobjedu protiv Mladosti, utakmicu obilježio crveni karton" (në boshnjakisht). Klix.ba. Marrë më 12 shtator 2020.
 10. ^ D.B. (26 janar 2021). "Rijad Sadiku napustio Zrinjski, upisao samo pet nastupa" (në boshnjakisht). Klix.ba. Marrë më 26 janar 2021.
 11. ^ A. Čaušević (27 shkurt 2021). "Zimski san je završen, "bubamara" se budi: Ko je dobio, a ko izgubio?" (në boshnjakisht). sportsport.ba. Marrë më 27 shkurt 2021.
 12. ^ "Sadiku: Hvala Mladosti, ali moje ambicije su u ovom trenutku puno veće" (në boshnjakisht). Sport1.ba. 16 qershor 2021. Marrë më 16 qershor 2021.
 13. ^ "Rijad Sadiku: Fudbalski uzor mi je Edin Džeko" [Rijad Sadiku: My football model is Edin Džeko]. reprezentacija.ba (në boshnjakisht). 5 shkurt 2018.
 14. ^ "Rijad Sadiku iz Radeše potpisao za belgijski Royal Excel Mouscron" [Rijad Sadiku of Radeše signed for Belgian's Royal Excel Mouscron]. GoraPress (në boshnjakisht). 3 shkurt 2018. Rijad Sadiku, porijeklom je iz Radeše (Kosovo–Gora), reprezentativac je i kapiten kadetske reprezentacije Bosne i Hercegovine
 15. ^ "Rijad Sadiku". Soccerway. Perform Group. Marrë më 30 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)