Riza Brada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Riza Brada (1935 - 2020) është veprimtar i arsimit, pedagog dhe punonjës shkencor nga Peja. [1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Riza Brada u lind në Pejë ku edhe kreu arsimin fillor. Gjimnazin e ulët në Mitrovicë ndërsa shkollimin e mesëm në Pejë, Gjakovë dhe Prizren. Studioi pedagogjinë në Universitetin e Shkupit. Doktoroi në Fakultetin Filozofik të Universitetit të Prishtinës. Punën profesionale e ffilloi si mësues pastaj arsimtar i gjuhës shqipe dhe më vonë drejtor shkolle. Punoi edhe si mësimdhënës i lëndëve pedagogjike në Normalen e Pejës dhe i lëndëve filozofike në Gjimnazin e Deçanit, inspektor i arsimit në Pejë dhe këshilltar pedagogjik në Prishtinë. Fusha e interesimeve të tij shkencore janë çështjet nga pedagogjia parashkollore, pedagogjia shkollore, pedagogjia familjare, etj. [1] [2] [3]

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Metodika e diturive të para nga matematika - 1972
 • Zgjidhja pedagogjike e situatave konfliktuale te nxënësit e moshës së re shkollore - 1984
 • Pedagogjia shkollore - 1994
 • Pedagogjia familjare - 1995
 • Metodika e gjuhës shqipe për shkollën fillore - 2000
 • Didaktika - 2007
 • Didaktika kibernetike - 2010
 • Pedagogjia - 2012

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Kraja, Mehmet, red. (2018). "Fjalori Enciklopedik i Kosovës". (Encyclopedic Dictionary of Kosova). 1. Prishtinë: Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës. f. 215. ISBN 9789951615846. OCLC 1080379844. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ http://rtv21.tv/prof-brada-u-cilesua-si-ikone-e-pedagogjise-kosovare/
 3. ^ http://www.arsalbanica.mk/i-jepet-lamtumira-riza-brades/