Jump to content

Riza Sapunxhiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Riza Sapunxhiu (15 mars 1925 – 6 shtator 2008) ishte politikan dhe ekonomist komunist kosovar. Ai shërbeu si zëvendëskryeministër dhe kryeministër i Kosovës përpara se të bëhej përfaqësues i saj në Presidencën Jugosllave dhe gjithashtu ishte edhe zyrtar i Bankës Botërore.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Riza Sapunxhiu lindi në PejëKosovës, ndërsa arsimin fillor dhe të mesëm i kreu në vendlindje. Sapunxhiu inga viti 1980 deri në vitin 1982, shërbeu si kryeministër i Kosovës.[1] Në vitin 1981 kryesoi delegacionin kosovar në një vizitë historike në Shqipëri. Kjo vizitë hapi rrugën për marrëdhënie më të ngushta ndërmjet Shqipërisë dhe komunitetit shqiptar në Kosovë dhe në pjesën tjetër të Jugosllavisë.[2]

Si një ekonomist i suksesshëm, në vitin 1982, Riza Sapunxhiu u bë zyrtar në Bankën Botërore.[3]

Kur filloi kriza jugosllave, ai mbështeti integritetin territorial të Jugosllavisë, por në fakt nuk votoi, megjithëse u regjistrua si pro votimit. Megjithatë, gjendja e jashtëzakonshme nuk u shpall për shkak të kundërshtimit të anëtarëve të tjerë të kryesisë.[4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Worlds Statesmen - Yugoslavia". Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2012. Marrë më 11 korrik 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ A New Right In Albanian-Kosovar Relations [lidhje e vdekur përfundimisht]
  3. ^ Kosovo: CHAPTER ONE
  4. ^ Broadcast YourselfYouTube