Jump to content

Riza bej Zogolli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Riza Bej Zogolli

Riza bej Zogolli, kajmekam i Matit në kohën e Perandorisë Osmane, xhaxha i Ahmetit që u bë mbret i shqiptarëve.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qe djali i parë i Xhelal pashë Zogollit dhe Ruhije hanëmit të Zyhdi bej Alltunit.[1][2]

Qe firmëtar i KararnamesëLidhjes të Prizrenit, ku nënshkroi me siglën Hasan Riza.[3]

U vra bashkë me të shoqen dhe anëtarë të tjerë të familjes të tij. U trashëgua me tre djem: Hajredin, Limanin dhe Halit bej Zogollin.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Vlora, Eqrem bej (2003). Kujtime 1885-1925. Përkthyer nga Afrim Koçi. Tiranë: IDK. fq. 614. ISBN 99927-780-6-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Royalark
  3. ^ "1878: The Resolutions of the League of Prizren". albanianhistory.net. Përkthyer nga Robert Elsie. Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)