Roberto Rivelino

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Roberto Rivelino
Të dhënat personale
Emri i plotëRoberto Rivelino
Data e lindjes (1946-01-01) 1 Janar, 1946 (75 vjeç)
Vendi i lindjesSão Paulo, Brazili
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1965–1974Sport Club Corinthians Paulista471(141)
1974–1978Fluminense158(53)
1978–1981Al-Hilal57(23)
Ekipi kombëtar
1965–1978Flag of Brazil.svg Brazili91(26)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Roberto Rivelino (lindur më 1 Janar 1946) është një ish-futbollist brazilian.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin brazilian ka luajtur 91 ndeshje.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of Brazil.svg Brazili
Vite Ndeshje Gola
1965 1 0
1966 0 0
1967 0 0
1968 17 6
1969 1 1
1970 8 5
1971 7 1
1972 5 0
1973 9 3
1974 15 6
1975 0 0
1976 8 1
1977 12 3
1978 8 0
Gjithsej 91 26

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]