Rock Me (kënga e Rivës)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

" Rock Me " ishte kënga fituese e Eurovizionit 1989, interpretuar nga Riva, duke përfaqësuar Jugosllavinë, e vetmja herë që vendi fitoi konkursin. Fillimisht u interpretua në kroatisht, por vokalistja kryesore Emilija Kokić e këndoi atë në anglisht gjatë përsëritjes së fituesve.

Fitorja e këngës çoi në ndërgjegjësimin ndërkombëtar të rokut jugosllav dhe kroat . [1]

Vokalistja e Rivës, Emilija Kokić vazhdoi të shfaqej në ngjarje të ndryshme, por nuk pati sukses të rëndësishëm pas fitores së vitit 1989.

Kënga u pasua si fituese në 1990 nga Toto Cutugno duke përfaqësuar Italinë me " Insieme: 1992 ". Si përfaqësues i Jugosllavisë vitin tjetër e pasoi Tajçi me " Hajde da ludujemo ".

Në vitin 2022, The Independent e quajti atë këngën e 44-të më të mirë fituese të Eurovizionit të të gjitha kohërave. [2]

  1. ^ Ramet, Sabrina P. (2002). Balkan Babel: The Disintegration of Yugoslavia from the Death of Tito to the Fall of Milosevic. Westview Press. fq. 145. ISBN 0-8133-3905-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kelly, Ben (2022-05-10). "All 68 winning Eurovision songs ranked from worst to best". The Independent (në anglisht). Marrë më 2022-05-11.