Roland Agalliu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Roland Agalliu
Të dhënat personale
Emri i plotëRoland Agalliu
Data e lindjes5 korrik 1961
Vendi i lindjesTirana, Shqipëri
PozicioniSulmues
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1983–1984KF Elbasani
1984–1990FK Partizani Tirana
1990–1992FC Universitatea Craiova18(3)
1992–1993ASC Oțelul Galați21(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Roland Agalliu (lindi më 5 korrik 1961) është futbollistë shqiptarë në pension. Ai ishte i pari prej të huajve i cili luajti në ligën rumunë pas Revolucionit Rumunë. Ai tani jeton në GrazAustri së bashku me gruan dhe vajzën e tij.