Jump to content

Romain Gall

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Romain Gall
Të dhënat vetjake
Datëlindja31 dhjetor 1995
VendlindjaParis, Francë
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in)
PozicioniMesfushor sulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Malmö FF
Numri18
Karriera me të rinjtë
0–2009Herndon
2009–2010D.C. United
2010–2011Real Salt Lake
2011–2014Lorient
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2013–2014Lorient II7(1)
2014–2015Columbus Crew SC3(0)
2015Austin Aztex (loan)12(3)
2016Nyköpings BIS24(9)
2017–2018GIF Sundsvall37(9)
2018–Malmö FF12(6)
Karriera ndërkombëtare
2013Shtetet e Bashkuara U-184(4)
2014–2015Shtetet e Bashkuara U-2025(13)
2018–Shtetet e Bashkuara1(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Romain Gall ( /ˈrmən ɡɔːl/ (ROH-mən GAWL);[1] born January 31, 1995) është futbollistë amerikanë i lindur në Francë i cili luan për klubin suedez Malmö FFAllsvenskan.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera rinore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Paris, Gall u zhvendos në Shtetet e Bashkuara me familjen e tij në moshën shtatë vjeçare. Familja u vendosën në Herndon, Virxhinia, dhe Gall morri nënshtetësin amerikane në moshën 15 vjeç.[2]

Gall luajti për skuadrat akademike të D.C. United dhe Real Salt Lake para se të bashkohet në akademinë e FC Lorient më 2011. Ai u rradhin i dyti në klasën e tij, ai u angazhua për të luajtur futboll të kolegjit për Universiteti i Merilëndit, por vendosi të luante me skuadrën rezerv në Lorient.[3]

Karriera e klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gall nënshkroi me Major League Soccer në gusht të vitit 2014 dhe u nda për Columbus Crew nëpërmjet një lotari të peshuar. Ai bëri debutimin e tij profesional në një fitore 3-0 ndaj Houston Dynamo më 23 gusht. Ai u huazua në Austin AztexUnited Soccer League, duke veshur numrin 9.[4] Gall u hoq nga Columbus në shkurt 2016.

Më 31 mars 2016, Gall u bashkua me Nyköpings BIS në Tier 3 Divizioni 1 në Suedi.[5] Pas një sezoni në Nyköping, Gall morri vëmendjen e klubit Allsvenskan GIF Sundsvall, i cili nënshkroi atë me një kontratë tre-vjeçare.[6] Galli bëri 24 ndeshje në ligë në sezonin e tij të parë me Sundsvallin. Pas një spektakli në pranverën e vitit 2018, ku shënoi 7 gola në 13 paraqitje nga një pozicion mesfushor, Gall siguroi një lëvizje në klubin Malmö FF në gjysmë të rrugës gjatë sezonit.[7]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gall morri një thirrje nga kombëtarja amerikane më 6 nëntor 2018 për një ndeshje miqësore kundër Anglisë dhe Italisë.[8] Gall bëri debutimin e tij ndërkombëtar kundër Italisë më 20 nëntor 2018, duke zëvendësuar Christian Pulisic në minutën e 83-të.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Romain Gall. GIF Sundsvall. 2017-04-14. Marrë më 2019-01-25 – nëpërmjet YouTube. {{cite AV media}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  2. ^ "Gall Poised for Lorient Progress". Yanks-abroad.com. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2018. Marrë më 2015-09-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Boys Commitment: Maryland lands #2 recruit | Club Soccer | Youth Soccer". Topdrawersoccer.com. 2013-07-15. Marrë më 2015-09-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Crew signs U.S. Youth International midfielder Romain Gall | Columbus Crew SC". Thecrew.com. 2014-08-07. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2015. Marrë më 2015-09-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Former Crew Midfielder joins Nyköpings BIS". 2016-03-31. Marrë më 2016-03-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Officiellt: Romain Gall klar för GIF Sundsvall". fotbolltransfers.com. Fotbolltransfers. 2017-01-22. Marrë më 2018-07-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Välkommen till Malmö FF, Romain Gall!". mff.se. Malmö FF. 2018-07-18. Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2018. Marrë më 2018-07-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "USMNT's roster vs. England, Italy; Pulisic returns". SI.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Press, Associated (20 nëntor 2018). "Pulisic captains US in Sarachan finale, 1-0 loss to Italy". Daily Herald. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)