Palma mbretërore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Roystonea regia)
Jump to navigation Jump to search

Palma mbretërore
Royal palm tree in Boca Raton.jpg
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Plantae
Pa klasifikuar: Angiosperms
Pa klasifikuar: Monocots
Pa klasifikuar: Commelinids
Rendi: Arecales
Familja: Arecaceae
Nënfamilja: Arecoideae
Fisi: Roystoneae
Gjinia: Roystonea
Speciet: R. regia
Emri binomial
Roystonea regia
Sinonimet

Oreodoxa regia Kunth
Oenocarpus regius (Kunth) Spreng.
Palma elata W.Bartram
Roystonea floridana O.F.Cook
Euterpe jenmanii C.H.Wright
Euterpe ventricosa C.H.Wright
Roystonea jenmanii (C.H.Wright) Burret
Roystonea elata (W.Bartram) F.Harper
Roystonea ventricosa (C.H.Wright) L.H.Bailey
Roystonea regia var. hondurensis P.H.Allen[1]

Roystonea regia, e quajtur zakonisht edhe si palma mbretërore ose palma mbretërore e Kubës, është një lloj i palmave e cila i përket gjinisë Roystonea.

Shpërndarja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me origjine nga Kuba, është importuar në sasi të mëdhe në Floridë në vitin 1920, dhe tani është një lloj i palmave të përbashkëta. Gjindet gjithashtu në përgjithësi në të gjitha Karaibet dhe ne Honduras, si dhe në zonat turistike në shumicën e vendeve tropikale, duke përfshirë edhe pellgun e Indo-Paqësor.

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harmonizimi i palmave mbretërore ne rrugë, Ishulli Maui

Kjo pemë është përdorur në zonat tropikale si dekorim parqesh dhe kopshtesh, ose për buzë të rrugëve apo shesheve.

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shenimet dhe referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Roystonea regia". Royal Botanic Gardens, Kew: World Checklist of Selected Plant Families. Marrë më 2009-01-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)