Rrëqebulli siberian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rrëqebulli Siberian
SiberianLynx 0412 5953bw.jpg
Një rrëqebull siberian në Angli
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Familja: Felidae
Gjinia: Lynx
Speciet: L. lynx
Nënspeciet: L. l. wrangeli
Emri trinomial
Lynx lynx wrangeli
(Ognev, 1928)
Sinonimet

Lynx lynx cervaria(Temminck, 1824)

Rrëqebulli siberian (Lynx lynx wrangeli), i njohur si rrëqebulli i Siberisë lindore, është një nënlloj i rrëqebullit evroaziatik‎, që jeton në Lindjen e largët ruse, gjëgjësisht në Siberi. Jetojnë rreth 5,890 individë të rritur të këtoj nënlloji në Lindjen e largët ruse, sipas vitit 2013.[1]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Breitenmoser, U., Breitenmoser-Würsten, C., Lanz, T., von Arx, M., Antonevich, A., Bao, W. & Avgan, B. (2015). "Lynx lynx". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2015.3. International Union for Conservation of Nature. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur parametri i autorëve (link) Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv (link)