Rrëqebulli siberian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rrëqebulli Siberian
Një rrëqebull siberian në Angli
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Familja: Felidae
Nënfamija: Felinae
Gjinia: Lynx
Lloji:
Nënlloji:
L. l. wrangeli
Emri trinomial
Lynx lynx wrangeli
(Ognev, 1928)
Sinonimet

Lynx lynx cervaria(Temminck, 1824)

Rrëqebulli siberian (Lynx lynx wrangeli), i njohur si rrëqebulli i Siberisë lindore, është një nënlloj i rrëqebullit evroaziatik‎, që jeton në Lindjen e largët ruse, gjëgjësisht në Siberi. Jetojnë rreth 5,890 individë të rritur të këtoj nënlloji në Lindjen e largët ruse, sipas vitit 2013.[1]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ U. Breitenmoser; C. Breitenmoser-Würsten; T. Lanz; M. von Arx; A. Antonevich; W. Bao; B. Avgan (2015). "Lynx lynx". IUCN Red List of Threatened Species. 2015. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)