Jump to content

Rrotulla e shkrimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Joshua Roll, Biblioteka e Vatikanit. Një rrotull e ndriçuar, ndoshta e shekullit të 10-të, e krijuar në Perandorinë Bizantine.

Një rrotull (nga frëngjishtja e vjetër: escroe ose escroue), është një rrotull papirusi,[1] pergamenë[2] ose leter që përmban shkrim.[3]

Struktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një rrotull zakonisht ndahet në faqe, të cilat ndonjëherë janë fletë të veçanta papirusi ose pergamenë të ngjitura së bashku në skajet. Rrotullat mund të jenë ndarje të shënuara të një rrotulli të vazhdueshëm të materialit shkrimor. Rrotulla zakonisht shpaloset në mënyrë që një faqe të ekspozohet në të njëjtën kohë, për shkrim ose lexim, me faqet e mbetura të rrotulluara dhe të vendosura në të majtë dhe të djathtë të faqes së dukshme. Teksti shkruhet në rreshta nga lart në fund të faqes. Në varësi të gjuhës, shkronjat mund të shkruhen nga e majta në të djathtë, nga e djathta në të majtë ose të alternuara në drejtim (boustrophedon).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kuptimi i fjalës Papirus ‹ FJALË". fjale.al. Marrë më 2024-05-11.
  2. ^ "Kuptimi i fjalës Pergamenë ‹ FJALË". 46.101.235.191. Marrë më 2024-05-11.[lidhje e vdekur]
  3. ^ Beal, Peter (2008). ""scroll" in A Dictionary of English Manuscript Terminology 1450–2000". Online edition. Oxford University Press. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2013. Marrë më 21 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)