Rrufepritësi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rrufeja godet rrufepritësin e Kullës CN në Toronto, Kanada.

Rrufepritësi, një shufër rrufeje ose përçues rrufeje është një shufër metalike e montuar në një strukturë dhe synon të mbrojë strukturën nga një goditje rrufeje. Nëse rrufeja godet strukturën, ajo preferohet të godasë shufrën dhe të përçohet në tokë përmes një teli, në vend që të kalojë nëpër strukturë, ku mund të shkaktojë zjarr ose të shkaktojë goditje elektrike. Shufrat e rrufesë quhen gjithashtu fundore, terminale ajri ose pajisje për përfundimin e goditjes.

Në një sistem mbrojtjeje nga rrufeja, një shufër rrufeje është një komponent i vetëm i sistemit. Rrufeja kërkon një lidhje me tokën për të kryer funksionin e saj mbrojtës. Shufrat e rrufesë vijnë në shumë forma të ndryshme, duke përfshirë shirita të zbrazët, të ngurtë, të mprehtë, të rrumbullakosura, të sheshta, apo edhe të ngjashme me furçat. Atributi kryesor i përbashkët për të gjithë rrufepritësit është se të gjithë janë bërë nga materiale përcjellëse, si bakri dhe alumini. Bakri dhe aliazhet e tij janë materialet më të zakonshme që përdoren në mbrojtjen nga rrufetë.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Copper Lightning Protection Systems Save Lives, Billions". Copper Development Association. Arkivuar nga origjinali më 2013-03-15. Marrë më 2012-09-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)