Rumble in the Bronx

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rumble in the Bronx
Regjia ngaStanley Tong
Shkruar ngaEdward Tang
Fibe Ma
ProdhuesiBarbie Tung
Roberta Chow
Raymond Chow
Leonard Ho
LuajnëJackie Chan<bre />Anita Mui
Françoise Yip
KinematografiaJingle Ma
MontazhiPeter Cheung
MuzikaJ. Peter Robinson (versioni amerikanë)
Nathan Wong (versioni i HK)

Kompania prodhuese
Paragon Films Ltd.
Shpërndarë ngaNew Line Cinema (SHBA)
Golden Harvest
Data e publikimit
21 janar 1995 (Hong Kong)
23 shkurt 1996 (SHBA)[1]
Kohëzgjatja
106 minuta (versioi i HK)
90 minuta (versioni amerikan)
ShtetiHong Kong
GjuhëtKantonisht[2]
English[3]
Buxheti8.5 milionë dollar amerikan
Fitimi76 milionë dollar amerikan

Rumble in the Bronx është film i vitit 1995 me zhanëri aksion-komedi ku luajnë aktorët Jackie Chan, Anita Mui dhe Françoise Yip.

Në Hong Kong, Rumble in the Bronx thyen rekordin e fitimeve, duke fituar HK$56,911,136, duke e bërë atë filmin më të madh në Hong Kong në atë kohë dhe një nga më të mëdhenjtë e Chan ndonjëherë.[4] Ishte gjithashtu filmi i dytë më i lartë i vitit në Kinë, ku ai shiti 95 milionë dollarë në arkë.[5] Në Japoni, filmi fitonte ¥635 milionë në arkë.[6]

Hapja në 1736 ekrane amerikano-veriore, ishte numri një në zyrën e fitimeve në fundjavën e hapjes, duke fituar 9,858,380 dollarë amerikanë (5.678 dollarë për ekran). Ai u bë një nga filmat më të mëdhenj me 20 vjet më të lartë të vitit, duke përfunduar garën e saj në Amerikën e Veriut me 32,392,047 dollarë[7](ekuivalente me 67 milionë dollarë amerikanë të përshtatur për inflacionin).[8] Në Francë dhe Gjermani, filmi tërhoqi 493.756 pranime në arkë.[9] Gjithsej, zyra e fitimeve në mbarë botën e filmit ishte 76 milionë dollarë,[10] ekuivalente me 160 milionë dollarë të përshtatura për inflacionin në vitin 2018.[11]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ma Hon Keung vjen në Nju Jork për të marrë pjesë në martesën e xhaxhait Bill. Xhaxhai Bill zotëron Supermarketin Wa-Ha në Bronx, një zonë me një nivel të lartë të krimit. Ai takon fqinjin Bill të Danny, një djalë me aftësi të kufizuara kinezo-amerikan dhe halla e tij Whitney, një grua afrikano-amerikane që punon në supermarketin e Bill. Bill po përpiqet të shesë supermarketin e tij dhe takohet me një blerës potencial, Elaine, e cila ngurron ta blejë atë për çmimin e Bill. Megjithatë, Bill fton Elaine në dasmën e tij, duke shpresuar se ka ende një shans për ta shitur atë. Pa njohuri për Keung dhe Elaine, tregu i Bill është viktimë e vjedhjeve të shpeshta dhe një raketë mbrojtjeje dhe ai dëshiron ta shesë atë. Ditën tjetër, në dasmë, Keung ndihmon të negociojë një marrëveshje që bind Elaine për të blerë tregun.

Një ditë, kur Keung po ndihmon Elaine në treg, anëtarët e një bande lokale të motoçiklistëve, përpiqen të rrëmbejnë tregun, por pengohen dhe rrihen nga Keung. Më vonë atë natë, Keung vëren se një grua rrëmbehet. Ai i frikëson rrëmbyesit e saj të mundshëm. Megjithatë, kur Keung "shpëton" gruan, ajo e sulmon atë, duke zbuluar një dredhi për ta joshur atë në një vend ku banda e Tony e sulmon atë përsëri. Keung është në qoshe në një rrugicë të vdekur. Banda e plagos rëndë duke gjuajtur shishe qelqi rreth tij. Pas kësaj, Keung pothuajse e bën atë përsëri në banesën e xhaxhait të tij, por jo para se të fikët para Nancy, e cila është e dashura e Tony dhe gruaja që e joshi Keung më herët. Është zbuluar se Nancy është motra e vjetër e neglizhuar e Danny, dhe ajo rregullon plagët e Keungit duke kuptuar se ai është gjithashtu mik i Danny. Danny njofton Keung për ndihmën e Nancy në mëngjesin e ardhshëm, por Keung ende nuk e di se Nancy ishte ajo që e joshi atë.

Më vonë atë mëngjes, Keung shkon në tregun e Elaine për të informuar atë se ai ka humbur kontratën (gjatë përleshje me rrugicë me bandën). Supermarketi është një rrëmujë për shkak të një përpjekjeje të dështuar për të ndaluar hajdutët dhe Elaine njofton Keung për dëshirën e saj për të hequr dorë nga marrëveshja, duke kuptuar se sa shpesh tregu është viktimë e vjedhjes dhe një raketë mbrojtjeje. Kur dy banditë që kërkojnë "para të mbrojtjes" vijnë, Keung i frikëson ata. Megjithatë, Toni dhe banda e tij kthehen në dyqan, duke kërkuar "kompensim" për Keung duke i lënduar ata më herët. Elaine jep në kërkesën e tyre dhe ata vjedhin dhe vandalizojnë dyqanin. Keung i përballon ata jashtë, dhe i tregon bandës se ai është shefi i dyqanit. Pasi Elaine është sulmuar, Keung zbulon se ai ka thirrur policinë mbi ta. Banda shpërndan pas mbërritjes së policisë. Më vonë, Tony dhe banda e tij përpiqen të ndjekin Keung për hakmarrje, gjë që çon në Keung duke bërë një arratisje të guximshme duke u hedhur nga çatia e një garazhi për parkim në një ikje zjarri në një ndërtesë përgjatë rrugës.

Më vonë, një anëtar i bandës së Tonit, me emrin Angelo, përfshihet në një marrëveshje të paligjshme të diamantit të shkuar keq dhe vjedh diamantet. Një sindikatë kriminale e udhëhequr nga White Tiger është pas diamanteve. Keung dhe Danny janë jashtë së bashku, dhe ata dëshmojnë se disa nga masakrat shkojnë poshtë. Keung dhe Danny futen brenda për sigurinë, duke lënë karrocën me rrota së Danny në korridorin e banesës. Në pamundësi për të drejtuar dhe fshehur nga sindikata, Angelo i mbush ato në dyshekun e karrocës me rrota të Danny. Disa nga anëtarët e sindikatave arrestohen (së bashku me Angelo), por të gjithë janë larguar për shkak të mungesës së provave. Ndërkohë, në apartamentin e Danny dhe Nancy, Nancy përgjon në një bisedë midis Keung dhe Danny, ku ajo dëgjon Danny të flasë për vështirësitë emocionale të të qenit të paaftë. Pas dëgjimit të kësaj, ajo del në dhomën e ndenjes dhe me lutje i kërkon falje Keungit, dhe të dy pajtohen që ta mbajnë takimin e tyre të mëparshëm me një sekret nga Danny.

Ndërkohë, Elaine përpiqet të trembë banditë nga raketa mbrojtëse. Megjithatë, ata nuk janë të frikësuar, dhe ata sulmin e saj duke marrë paratë e saj. Pas kësaj, ajo përpiqet të shesë tregun në një çift tjetër kinez, duke e shitur atë duke përdorur të njëjtat gënjeshtra që xhaxhai Bill e kishte për ta bindur. Keung dëshmon këtë, dhe i'a kthen kontrollin që ajo përdorte për të blerë tregun, duke i kërkuar asaj që ta paguante vetëm kur të bënte para.

Më vonë atë mbrëmje, Keung del jashtë, por jo para se të pyetet nga burrat e sindikatave (të cilët po paraqesin si agjentë të FBI-së) duke kërkuar diamantet. Ata japin Keung një numër për të thirrur në qoftë se ai gjen diçka. Më vonë Keung viziton Nancy në një klub nate ku ajo është një balerin dhe modele. Kur gangsterët e shohin këtë, ata ndjekin Keung dhe Nancy, por ata ikin pasi Nancy troket mbi motoçikletat e tyre. Keung e këshillon atë të qëndrojë larg nga banda e Tonit dhe të kujdeset për Danny. Një marrëdhënie romantike zhvillohet midis tyre. Pas dështimit të përballjes me Keung, motoçiklistët hedhin mbeturinat e supermarketit Elaine, gjatë së cilës dy nga burrat e Tonit janë kapur nga burrat e White Tiger, të cilët vijnë në supermarket në kërkim të Angelo. Kolegët e Angelo nuk janë në dijeni të vjedhjes të tij të diamantit dhe një ekzekutohet në një makinë ku copëtohen pemët. Ndërkohë, Keung dhe Nancy shkojnë në selinë e motoçiklistëve pas sulmit të fundit në supermarket, dhe Keung mposht ata në një tjetër grindje. Pas grindjeve, ai i qorton dhe fyen bandën për mënyrën e tyre të krimit të kriminalitetit dhe u kërkon atyre të ndryshojnë për mirë. Menjëherë pas, një nga gangsterët kthehet në strehë, me mbetjet e ekzekutuara të gangsterëve, të cilat ai zbulon ishte një paralajmërim për të kthyer mallrat që Angelo vodhi. Keung pajtohet të ndihmojë Tonin dhe bandën e tij.

Keung kontakton sindikatën (të cilën ai mendonte se ishte FBI) ​​pasi ata gjetën Angelo. Angelo zbulon se ai i fshehu diamantët në karrocën me rrota të Danny. Tony, Angelo dhe Nancy janë marrë peng, ndërsa disa prej banditëve të White Tiger shkojnë me Keung në apartamentin e Danny dhe Nancy. Keung më në fund i nënshtron gangsterët pasi gjen diamante. Kur White Tiger thërret një nga gangsterët, Keung merr telefonin celular dhe zbulon se ai ka diamantët e tij dhe banditë e tij mbahen peng. White Tiger i thotë atij se ai do të organizojë një shkëmbim dhe paralajmëron atë që të mos kontaktojë policinë. Keung e bën Danny të presë në shkollë për sigurinë e tij. Kur një nga banditë sindikale e merr në pyetje Toni, duke kërkuar vendndodhjen e Keung, Tony i thotë atij se Keung është pronar i supermarketit Wa-Ha. Keung shkon në Elaine për këshilla, por më vonë, banditë e sindikatës shkatërrojnë supermarketin me një kamion tërheqës, si një paralajmërim për Keung.

Keung vendos të thërrasë policinë për ndihmë. Ata japin pajisjet e regjistrimit të Keung dhe e udhëzojnë atë që të tregojë vetëm gangsterët një diamant, dhe të përpiqen për të marrë bandën për të folur për vrasjen dhe grabitjen. Megjithatë, gjatë takimit të tyre, Keung zbulon se ai e di emrin "White Tiger", që i bëjnë burrat e sindikatave të kuptojnë se Keung po punon me policinë. Ata e marrin Keungin në një vend sekret për ta ekzekutuar atë. Por, para se të mund ta ekzekutojnë, Keung i mbizotëron dhe përpiqet të shpëtojë. Më vonë, policia vjen dhe ndjek ndjekësit e gangsterëve. Njerëzit e White Tiger rrëmbejnë një automjet dhe janë ndjekur nga Keung dhe Departamenti i Policisë së Nju Jorkutlumin Hudson. Lëvizja përfundon duke kaluar nëpër rrugë, duke shkaktuar shumë dëm në pronë. Keung përfundon ndjekjen duke vjedhur një shpatë të madhe nga një muze, duke e kapur atë në një dritare të veturës sportive dhe duke ngarë makinën, duke thyer skajin e gomës dhe duke rrëzuar makinën. Pasi gjuajti një nga burrat sindikatë jo-fatale për t'i detyruar ata të zbulonin vendndodhjen e White Tiger, Keung drejton automjetin e riparuar në një fushë golfi ku White Tiger po luan me vartësit. Ai i drejton ato, duke lënë White Tiger lakuriq në tokë.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Rumble in The Bronx". Box Office Mojo. Marrë më 25 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ https://www.imdb.com/title/tt0113326/alternateversions?ref_=tt_ql_trv_5
 3. ^ "Rumble in the Bronx". BBFC. Marrë më 4 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Golden Harvest". AboutHK.Com. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2011. Marrë më 28 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "【ジャッキーチェン興行成績】 第9回:中国での興行収入". KungFu Tube. 16 gusht 2010. Marrë më 29 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "【ジャッキーチェン興行成績】 第12回:日本での興行収入". KungFu Tube. 2012. Marrë më 21 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Rumble in the Bronx (1996)". Box Office Mojo. Marrë më 29 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Jackie Chan Movie Box Office Results". Box Office Mojo. Marrë më 30 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Hong faan kui (Rumble in the Bronx) (1996)". JP's Box-Office. Marrë më 29 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "ジャッキーチェン映画の製作費と全世界興行成績まとめ". KungFu Tube. 2012. Marrë më 29 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Adjusting for Movie Ticket Price Inflation". Box Office Mojo. Marrë më 28 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)