Jump to content

Ryan Dahl

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ryan Dahl në vitin 2010

Ryan Dahl is a inxhinier softuerik dhe zhvilluesi fillestar i ambientit për ekzekutimin e JavaScript, Node.js.[1][2][3][4][5][6]

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dahl (lindur më 1981) u rrit në San Diego, Kaliforni. Mamaja e tij i mori një Apple IIc kur ishte gjashtë vjeç, një nga eksperiencat e tij të para me teknologjinë. Ryan frekuentoi një kolegj komunitar në San Diego dhe më pas u transferua në UC San Diego ku studioi për matematikë. Ai vazhdoi masterin për Matematikë në Universitetin e Rochester ku studioi topologjinë algjebrike, e cila iu duk "shumë abstrakte dhe e bukur" për disa vite, por më vonë iu mërzit sepse "nuk ishte shumë e aplikueshme në jetën e vërtetë."

Kur kuptoi se nuk donte të bëhej një matematicien për gjithë jetën e tij, ai e la dhe programin e doktoraturës dhe bleu një biletë vetëm vajtje për në Amerikën e Jugut dhe jetoi atje një vit, ku gjeti punë si zhvillues web-i. Ai punoi për një website në Ruby on Rails të një kompanie snowboard.[7]

Node.js[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi punoi në projektin Node që nga viti 2009, Dahl deklaroi në Janar të vitit 2012 se do largohej nga projekti dhe do ja linte stafetën krijuesit të NPM dhe kolegut të tij në Joyent, Isaac Z. Schlueter.[8][9]

Ryan Dahl dha këtë arsye për largimin e tij nga projekti:

“Pas tre vitesh që merrem me Node, kjo do më lirojë kohë të punoj në projekte kërkimi. Jam ende një punonjës në Joyent dhe do vazhdoj të këshilloj nga larg, por nuk do përfshihem në ndryshme të përditshme kodi.”[10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Episode 8: Interview with Ryan Dahl, Creator of Node.js - Mapping The Journey". Mappingthejourney.com. 31 gusht 2017. Marrë më 13 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Facebook launches two datasets to improve AI video analysis t". Venturebeat.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Introduction to Node.js with Ryan Dahl". Sitepoint.com. 21 tetor 2012. Marrë më 13 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Node.js Interview: 4 Questions with Creator Ryan Dahl". Americaninno.com. Marrë më 13 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "The Birth of Node: Where Did it Come From? Creator Ryan Dahl Shares the History - SiliconANGLE". Siliconangle.com. 1 prill 2013. Marrë më 13 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Deep inside Node.js with Ryan Dahl". InfoQ.com. Marrë më 13 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Episode 8: Interview with Ryan Dahl, Creator of Node.js - Mapping The Journey". Mapping The Journey (në anglishte amerikane). 2017-08-31. Marrë më 2017-10-24.
  8. ^ "A History of Node.js". BuiltInNode.com. 17 nëntor 2016. Marrë më 20 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "One year with Node.js". Joyent.com. 16 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2019. Marrë më 20 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "Node.js creator Ryan Dahl steps away from Node's day-to-day". Venturebeat.com. 30 janar 2012. Marrë më 20 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)