Inxhinier softuerik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Inxhinier softuerik ose Inxhinier i softuerit (en:Software engineer) është një inxhinier i cili aplikon principet e inxhinierisë softuerike në dizajnimin (projektimin), zhvillimin, testimin dhe vlersimin e softuerit dhe sistemit që e bëjnë kompjuterin ose secilën pajisje që ka softuer, siq janë çipat kompjuterik, të punojnë.Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]