Inxhinier softuerik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Inxhinier softuerik ose Inxhinier i softuerit (en:Software engineer) është një inxhinier i cili aplikon principet e inxhinierisë softuerike në dizajnimin (projektimin), zhvillimin, testimin dhe vlersimin e softuerit dhe sistemit që e bëjnë kompjuterin ose secilën pajisje që ka softuer, siq janë çipat kompjuterik, të punojnë.



Burimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Software engineers