Sabiha Gurajman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sabiha Rifat (Ecebilge) Gurajman me shokët e saj të skuadrës nga ekipi i volejbollit Fenerbahçe në 1929.

Sabiha Rifat (Ecebilge) Gurajman (1910, Manastir – 4 janar 2003, Izmir ) ishte një inxhiniere ndërtimi dhe lojtare volejbolli. Si inxhinierja e parë civile e Turqisë, ajo shërbeu si inxhiniere kryesore për 10 vjet në ndërtimin e Anitkabir, mauzoleutMustafa Kemal Atatürk, themeluesit dhe Presidentit të parë të Republikës së Turqisë. Ajo ishte volejbollistja e parë femër e Fenerbahçe SK dhe gruaja e parë turke që u përfshi në lojën e volejbollit.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1910, ajo lindi në Manastir (Manastiri i sotëm). Ajo studioi në Shkollën Fillore Beshiktash Esma Sultan. Në vitin 1925, ajo mbaroi Shkollën e Mesme të Vajzave Nishantashi dhe pastaj vazhdoi në Shkollën e Mesme të Vajzave në Stamboll. [1] Në 1927, ajo hyri në Shkollën e Lartë të Inxhinierisë ( Universiteti Teknik i Stambollit të sotëm). [2] Ajo ishte nxënësja e parë vajzë që ndoqi atë shkollë.

Sabiha Rifat ishte përfshirë në volejboll në vitet e universitetit dhe ishte kapitene e ekipit të volejbollit të Fenerbahçes (1928 ose 1929 [3] ).

Ajo filloi karrierën e saj në Drejtorinë e Punëve Publike të Ankarasë, pastaj në Ministrinë e Punëve Publike. Disa shkolla në pjesë të ndryshme të vendit morën pjesë në ndërtimin e ndërtesave qeveritare dhe ndërtimin zyrtar të Anitkabir dhe Asamblesë së Madhe Kombëtare Turke (TBMM). Një fotografi e selisë së Anıtkabir në Kullën Hürriyet është ekspozuar gjatë ndërtimit. [4] Ura u quajt "Ura e Vajzave" nga njerëzit vendas për shkak të ndërtimit të "Urës Kemer" në rrethin Beypazarı të Ankarasë.

Ajo vdiq më 4 janar 2003 dhe u varros në Varrezat Doğançay.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sabiha (Rıfat) Gürayman, Kadinmuhendisler.org sitesi, Erişim tarihi:01.03.2012". Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2012. Marrë më 12 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Taylan Yıldırım, Türkiye’nin İlk Kadın İnşaat Mühendisi Öldü, 08.01.2003
  3. ^ Sabiha Rıfat Gürayman, Fenerinbahçesi Blogu, Erişim tarihi:01.03.2012
  4. ^ İlk Kadın Mühendise Anıtkabir Onuru, Hürriyet Gazetesi, 29.12.2008[lidhje e vdekur]