Jump to content

Sabina Babajeva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sabina Babajeva
Background information
Lindi2 dhjetor 1979
Baku, RSS Azerbajxhan
Zhanret
 • Këngëtare
Instrument(et)vokal
Vitet aktik1999-present

Sabina Babayeva (Azer: Səbinə Babayeva; lindi më 2 dhjetor 1979) është këngëtare azerbajxhane. Ajo përfaqësoi AzerbajxhaninFestivalin Evropian të Këngës 2012, që u mbajt në Baku, më 26 maj 2012 me këngën e saj “When the Music Dies”, e cila doli në vendin e 4-të me 150 pikë,[1] e cila është rezultati i tretë më i mirë i vendit që nga debutimi më 2008.[2] Ajo gjithashtu morri Çmimin Marcel Bezençon për performancën e saj të “When the Music Dies”.[3]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo konsideroi Engelbert Humperdinck një nga këngëtarët e saj të preferuar dhe ka shprehur dëshirë të këndoj një duet me të.[4]

Më 30 korrik 2012, u njoftua se Babayeva u fejua. I fejuari i saj i supozuar, Javidan Sharifov, është drejtor i programit në İctimai TV dhe ish pjesëmarrës i reality show Gafas. Çifti është raportuar të ketë qenë takim për një vit.[5] Sabina Babayeva hodhi poshtë menjëherë këto pretendime, duke shtuar se ajo ishte "e tmerruar" nga joprofesionalizmi i gazetarëve të medias.[6] Përkundër reagimit të saj, dasma u bë në fakt më 26 shtator.[7]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Sabina Babayeva (2001)
 • Roya kimi (OTS) - Sabina Babayeva (2003)
 • Duets - Sabina Babayeva (2009)
 • When the music dies - Sabina Babayeva (Eurovision-2012)
 • Retro - Sabina (2012)
 • Ey Azerbaycanim - Sabina Babayeva (2013)
 • Geca - Sabina (2014)
 • Oceans away - Sabina Babayeva (2014)
 • Out Of Love - DJ AKG & Sabina Babayeva (2014)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Eurovision 2012 Results: Voting & Points". EurovisionWorld. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Country Profile". EBU. Marrë më 27 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Roxburgh, Gordon (27 May 2012). Winners of the Marcel Bezençon Awards 2012. European Broadcasting Union. Marrur më 15 korrik 2012
 4. ^ 1 25 maj 2012.
 5. ^ Azerbaijani Participant of Eurovision Got Engaged. Day.az. 30 korrik 2012.
 6. ^ Sabina Babayeva Refuted Rumours of Coming Engagement. 1news.az. 30 korrik 2012.
 7. ^ Sabina Babayeva Got Married. 1news.az. 27 shtator 2012.