Sadi Bexheti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Prof. Dr Sadi Bexheti (1957, Lisec, Tetovë) është profesor universitar, rektor i Universitetit të Tetovës dhe kryetar i Komunës së Tetovës në periudhën 2009-2013.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bexheti u lind më 1 nëntor 1957 në fshatin Lisec të Tetovës . Shkollimin fillor e kreu në Reçicë të Tetovës në periudhën prej vitit 1964 deri në vitin 1972 . Shkollimin e mesëm e kreu gjimnazin e Tetovës në periudhën 1972-1976, ndërsa në vitin 1981 diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë . Në vitin 1987 doktoroi në Departamentin e Anatomisë “Drago Peroviq” në Fakultetin e Mjekësisë në Zagreb . Në Fakultetin e Prishtinës filloi si asistent, u gradua në profesor asistent dhe arriti majat si profesor në vitin 2000, ku më pas shkoi në Tetovë dhe mori pjesë në themelimin e Universitetit Shtetëror të Tetovës . Në periudhën deri në vitin 2000 ka qenë dekan i Fakultetit të Mjekësisë në Universitetin e Tetovës [1] . Në vitin 2007 u bë rektor i universitetit në Tetovë dhe në vitin 2009 kryetar i konferencës ndëruniversitare të Maqedonisë. [2] Në zgjedhjet lokale të vitit 2009 si kandidat i PDSH-së, Bexheti hyri në raundin e dytë dhe u bë kryetar i Komunës së Tetovës [3] . Në Fakultetin e Farmacisë së Universitetit të Tetovës jep mësim për anatominë dhe histologjinë e njeriut me embriologji njerëzore.

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Marrëdhëniet ndërmjet endoplastikës dhe organizimit modular të zonës entorhinal te njeriu" Punimi i magjistraturës, Fakulteti i Shkencave Matematikore Natyrore në Zagreb, 1985.
  • "Organizimi citoarkitektonik i kolonave qelizore të korteksit entorhinal të njeriut" ("Citoarchitectonska organizazione staničnih kolumni was entorinalnom cortexu žečka") . Tema e doktoraturës, Fakulteti i Mjekësisë, Universiteti i Zagrebit, 1987.
  • " Marrëdhëniet topografike të arteries cistike ". Praxis Medika, 24 (1983) 1:9-17. (bashkautorë: Vela A., Behluli I. )
  • "Marrëdhëniet e hepatitit A dhe rëndësia e tyre klinike" . Praxis Medika, 26 (1984) 11:3-11 (bashkautorë: Vela A., Behluli I., Nuraj B)
  • "Asimetria hemisferike, ndryshueshmëria modulare dhe ndryshimet e lidhura me moshën në korteksin entorhinal të njeriut". Neuroshkenca (2004, bashkëautorë Simić G., Kelovič Z., Kos M., Grbić K., Hof PR, Kostović I).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Блажевска, Маја (15 март 2007). "Сади Беџети избран за ректор на Тетовскиот универзитет". А1. Marrë më 2009-11-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
  2. ^ Тркалезна маса – меѓууниверзитетска конференција “Реформите во високото образование – трендовите и предизвиците” 31 јули 2009
  3. ^ "Мртва трка". Deutsche Welle. 30 март 2009. Marrë më 2009-11-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]