Jump to content

Saint-Marcel-Paulel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shën Marseli dhe Pali
Komunë
Bashkia në Shën Marsel dhe Pal
Bashkia në Shën Marsel dhe Pal
Stema Shën Marseli dhe Pali
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuToulouse
KantoniPechbonnieu
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Véronique Rabanel[1]
Sipërfaqja
1
7.100 km2 (2.741 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
439
 • Dendësia62/km2 (160/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31501 /31590
Lartësia143–230 m (469–755 ft)
(avg. 180 m or 590 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Saint-Marcel-Paulel ( shqiptimi frëngjisht: [sɛ̃ maʁsɛl polɛl] ; Ocitanisht: Sent Marcèl e Paulèl ; Shqip: Shën Marseli dhe Pali) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962211—    
1968213+0.9%
1975215+0.9%
1982277+28.8%
1990345+24.5%
1999401+16.2%
2004427+6.5%
2008441+3.3%
2009442+0.2%
2014404−8.6%
2015397−1.7%
2018420+5.8%

Monumente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.