Salima Ikram

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Salima Ikram
Salima Ikram - 2015
Lindi 1965 (55–56 vjet)
Lahore, Pakistan
Vendbanimi Kajro, Egjipt
Kombësia Pakistaneze
Fusha Egjyptologjia
Institucionet Universiteti Amerikan në Kajro
Alma mater Bryn Mawr College, Pennsylvania
Universiteti i Kembrixhit,UK

Salima Ikram (lindur më 1965) është një profesoresh e Egjyptologjisë në Universitetin Amerikan në Kajro, një pjesëmarrëse në shumë projekte të arkeologjisë egjiptiane, autore e disa librave mbi arkeologjinë egjiptiane, një kontribuese në revista të ndryshme dhe një mysafire e shpeshtë në programe televizive.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ikram ka lindur në Lahore, Pakistan në vitin 1965. Një vizitë në Egjipt, kur ajo ishte vetëm nëntë vjeçare nxiti interesin e saj për Egjyptologji.[1]

Arsimimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ikram studioi Egjyptologji dhe Arkeologji në Bryn Mawr College në Pensilvani, SHBA, duke fituar një A. B. në Arkeologji dhe Historinë Klasike dhe të Lindjes së Afërt.[2] Ajo Vazhdoi studimet e saj në Universitetin e Kembrixhit, ku mori gradën M. Phil. dhe Ph. D. në Egjyptologji dhe në Studime Muzeale. Duke punuar për atë gradë Ph. D. ajo u aftësua edhe në fushën e analizës së faunës.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ikram jeton në Kajro dhe është profesoreshë e Egjyptologjisë dhe Arkeologjisë në Universitetin Amerikan në Kajro, ku ajo tani është Profesoreshë ordinare e Egjyptologjisë. Ajo është edhe korrespondent për Kmt, një gazetë në fushën e Egjyptologjisë, dhe një kontribuese e shpeshtë në Egjipti Sot. Ajo është bashkë-drejtoreshë e Projektit  Animal Mummy në Muzeun Egjiptian.[3] Që nga viti 2001, Ikram së bashku, me Corinna Rossi, ka drejtuar North Kharga Oasis Survey (NKOS).[4][5]

Kontributet e saj televizive përfshijnë Sekretet e Lashta Nëntokësore: Mumiet e Kashëve në Sci Channel, Kodi i Da Vinçit: i Dekoduar në Channel 4 Britani të Madhe, Varri i Kalorësve: Grabitja e të Vdekurve dhe Mbreti i Vërtetë Akrep të dy në History Channel dhe disa seri dhe speciale për Discovery Channel, History Channel, National Geographic Channel, BBC, Channel 4 Mbretëria e Bashkuar, Canal+ dhe shumë të tjera. Ajo ka shërbyer edhe si këshilltar në Universal Pictures për filmin hit Mummy.

Mirënjohje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Excellence in Research Award by The American University in Cairo (2007)

Veprat e botuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Chapters in Nicholson & Shaw, Ancient Egyptian Materials and Technology (Cambridge: CUP)
 • Choice Cuts: Meat Production in Ancient Egypt (Leuven: Peeters, 1995)
 • Death and Burial in Ancient Egypt (Longman, 2003)
 • Divine Creatures: Animal Mummies In Ancient Egypt (American University in Cairo Press, 2005)
 • Encyclopedia of Ancient Egypt (New York: OUP)
 • Mummy in Ancient Egypt: Equipping the Dead for Eternity (New York: Thames & Hudson/Cairo: AUC Press, 1998) (with Aidan Dodson)
 • Non Human Mummies Catalog (American University in Cairo Press, 2003)
 • Pyramids (Cairo: Zeitouna)
 • Royal Mummies in the Egyptian Museum (Cairo: Zeitouna/American University in Cairo Press, 1997) (with Aidan Dodson)
 • The Tomb in Ancient Egypt (London & New York: Thames & Hudson/Cairo: AUC Press, 2008) (with Aidan Dodson)

Vepra për lexuesit e rinj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Egyptology (Amideast, 1997)
 • In Ancient Egypt: Gods and Temples (Los Altos, CA: Hoopoe Books Ltd., 1998)
 • In Ancient Egypt: Mummies and Tombs (Los Altos, CA: Hoopoe Books Ltd., 1998)
 • Pharaohs (Amideast, 1997)
 • Land and People (Amideast, 1997)

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Dr. Salima Ikram, Faunal Analyst - Theban Mapping Project". Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2014. Marrë më prill 19, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Salima". The American University in Cairo. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2016. Marrë më prill 10, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Animal Mummies in the Cairo Museum". Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2000. Marrë më prill 19, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Caring for the Dead". Marrë më prill 19, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "North Kharga Oasis Survey". Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2010. Marrë më prill 19, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]