Salon Kitty

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Salon Kitty
Salon Kitty (film).jpg
Viti 1976
Regjia Tinto Brass
Prodhimi Ermanno Donati
Giulio Sbarigia
Skenari Tinto Brass
Ennio De Concini
Maria Pia Fusco
Antonio Colantuoni
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Helmut Berger
Ingrid Thulin
Bekim Fehmiu
Muzika Fiorenzo Carpi
Kinematografia Silvano Ippoliti
Montazhi ..
Studioja kinematografike {{{studio}}}
Shpërndarë nga Tinto Brass
Data e daljes në kinema
Kohëzgjatja
Shteti Italy
West Germany
France
Gjuha Italian
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga
Pasohet nga .


Salon Kitty është një film dramë erotike në regji të Tinto Brasses. Filmi është bashkëprodhuar nga Italia, Franca dhe Gjermania Perëndimore. Filmi është i bazuar në romanin me të njëjtin titull nga Peter Norden i cili mbulon ngjarje të vërteta për Salon Kitty Incident, ku Sicherheitsdienst mori një bordello të shtrenjtë në Berlin, ku kishte detyrën e përgjimit të telefonave dhe të gjitha prostitutat ishin zëvendësuar me spiunë të trajnuar për të mbledhur të dhëna për anëtarë të ndryshëm të partisë naziste dhe personalitete të huaja[1][2].

Në këtë film luan edhe aktori i mirënjohur shqipëtar me famë botërore Bekim Fehmiu.

Rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stéphane François. Le nazisme revisité. Berg International, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Cult Cinema. Cult Cinema. John Wiley and Sons, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]