Jump to content

Samavasarana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Samavasarana e Tirthankarës

xhainizëm, Samavasarana ose Samosharana ("Streha për të gjithë") është salla hyjnore e predikimit të Tirthankarës, që thuhet se ka më shumë se 20,000 shkallë në të. Fjala samavasarana rrjedh nga dy fjalë, sama, që do të thotë e përgjithshme dhe avasara, që do të thotë mundësi. Është një tipar i rëndësishëm në artin xhain . [1] Samavasarana duket se ka zëvendësuar stupën origjinale xhaine si një objekt adhurimi. [2]

Samavasarana[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në samavasarana, tirthankara ulet në një fron pa e prekur atë (rreth 5 cm mbi të). [3] Rreth tirthankarës ulen ganadharët (dishepujt kryesorë). Qeniet e gjalla ulen në rendin e mëposhtëm: [3]

 • Në sallën e parë, asketët
 • Në sallën e dytë, një klasë e zonjave deva
 • Në sallën e tretë, arika (murgesha) dhe laikë
 • Në tre sallat e ardhshme, tre klasa të tjera të zonjave deva
 • Në katër sallat e ardhshme, katër klasat e devave (qenieve qiellore)
 • Burra, në sallën e njëmbëdhjetë
 • Kafshët, në sallën e fundit

Sipas teksteve xhaine, do të kishte katër rrugë të gjera me katër shtylla të mëdha, Manasthamba (fjalë për fjalë, shtylla e krenarisë), një në secilën anë. [3] Madhësia totale e sallës ndryshon në varësi të lartësisë së njerëzve në atë epokë. Madhësia e samavasaranas së Rishabhadevës ishte 12 km2 . [4]

Samavasarana

Në samavasarana, një tirthankara ulet përballë lindjes, por duket se po shikon në të gjitha drejtimet. [3] Tirthankara ulet në një jastëk të butë ndërsa predikon filozofinë xhaine në terma të thjeshtë. [3] Të gjithë njerëzit dhe kafshët mund ta kuptojnë diskursin. Shkrimet e shenjta xhainiste thonë se të gjitha krijesat që dëgjojnë do të bëhen më pak të dhunshme dhe më pak të pangopura . [5] Fjalimi i tirthankarës dëgjohet qartë nga të gjithë të pranishmit. [3]

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Wiley 2009.
 2. ^ Shah, Umakant Premanand (1987). Jaina-rūpa-maṇḍana (në anglisht). Abhinav Publications. fq. 15-17. ISBN 978-81-7017-208-6.
 3. ^ a b c d e f Jain 2008.
 4. ^ "APPENDIX 14". jainworld.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Pramansagar 2008.